5 помилок, які робив кожен РРС-спеціаліст

У своїй роботі кожен припускається помилок. РРС-спеціаліст – не виняток. Проаналізувавши власний досвід, я зробила вибірку помилок, які сама колись робила.

Обговоримо детальніше кожну з них.

1. Мінус-слова та мінус-фрази

На початку своєї роботи в РРС я частенько забувала додавати мінус-слова до рекламних кампаній, а також відмінювати їх. 

Мінус-слова ми використовуємо для того, щоб вимкнути показ реклами за нецільовими запитами, але також важливо їх відмінювати. Google Ads розуміє словоформи для ключових слів, але мінус-слова потрібно пропрацьовувати. Вручну це робити довго, проте на просторах інтернету є багато сервісів, які це зроблять миттєво (тривалий час ми користувалися російськими сервісами, але сподіваємось, що незабаром з’являться їхні українські аналоги). 

2. Автоматичні рекомендації Google Ads

Вже більше року Google Ads дає рекомендації з оптимізації рекламних кампаній. Також є можливість налаштування автоматичного застосування цих рекомендацій. 

За замовчуванням автоматичне застосування вимкнене, але не буде зайвим це перевірити:

Помилки РРС-спеціаліста, як перевірити, чи ввімкнене автоматичне застосування рекомендацій

Рис. 1 – Як перевірити, чи ввімкнене автоматичне застосування рекомендацій

Єдина рекомендація, яку можна увімкнути для автоматичного застосування – це видалення конфліктуючих мінус-слів (якщо в ключовій фразі є слово, яке ви винесли в мінус-слова, то гугл його видалить з їхнього списку).

Помилки РРС-спеціаліста, як увімкнути автоматичне застосування рекомендації “Видалення конфліктуючих мінус-слів”

Рис. 2 – Як увімкнути автоматичне застовування рекомендації “Видалення конфліктуючих мінус-слів”

Крім того, потрібно постійно перевіряти, які рекомендації вам дає Google – особливо, якщо у когось є доступ до акаунту. 

Реальна історія з моєї практики:

Був у мене один клієнт з адмін-доступом, і я не встигла відхилити ті рекомендації, які не потрібні, як він всі їх прийняв. Через історію змін не все можна відмінити, це стосується й розширення списку ключових слів. Тому мені довелося перевіряти всі ключові слова та зупиняти непотрібні (а додано було декілька тисяч слів у широкій відповідності). Гугл додав ті ключові фрази, які були подібні за значенням та змістом до тих, що були в акаунті. Насправді ж це були фрази, які не стосувалися бізнесу клієнта ніяким чином. А потім ще довелось перевіряти пошукові запити, тому що покази реклами були увімкнені, тож роботи було не на одну годину).

3. Варіанти таргетингу

Крім стандартного виду таргетингу – місто, область, країна – є ще декілька варіантів, які можна налаштувати. За замовчуванням вони виглядають так:

5 помилок, які робив кожен РРС-спеціаліст
5 помилок, які робив кожен РРС-спеціаліст
Помилки РРС-спеціаліста, додаткові варіанти геотаргетингу в Google Ads
5 помилок, які робив кожен РРС-спеціаліст

Рис. 3 – Додаткові варіанти геотаргетингу в Google Ads

Але тут є нюанс: наприклад, ваш бізнес – доставка їжі, ви працюєте тільки по Києву, налаштували таргетинг на Київ, і варіанти таргетингу залишили, як на скріні  вище. Після того, як ваша реклама пропрацювала деякий час, ви дивитесь статистику і бачите, що ваша реклама показувалась не тільки в Києві, а й в інших містах, а може, й у інших країнах, та ще й були кліки, за які ви заплатили гроші. 

Це все тому, що цільове значення у вас стоїть: “Люди, які знаходяться та цікавляться вашим таргетингом”. Тобто хтось зі Львова ввів у пошуку “доставка їжі у Києві”, йому була показана ваша реклама, він по ній клікнув. Тому краще вибирати варіант таргетингу “Присутність: люди, які знаходяться або регулярно відвідують”.

4. Бюджет рекламних кампаній

Працюючи з чужими коштами, потрібно завжди бути уважним з їхнім цільовим використанням. Якщо клієнт вам встановлює певне місячне грошове обмеження на рекламу, то вам треба розділити цю сумму на кількість днів у місяці та кількість кампаній у вашому акаунті. Далі ви запускаєте вашу рекламу і бачите, що гугл витрачає коштів більше, ніж ви йому встановили, буває таке, що і вдвоє більше, і так декілька днів підряд. Та цього не потрібно боятися. Гугл може витрачати денний бюджет більше заданного, але у рамках місячного бюджету. Тобто він оптимізує рекламу таким чином, щоб наприкінці місяця у вас вийшла та сума витрат, яка була закладена спочатку.

5. Місця розміщення у КМС

Якщо у вас є кампанія КМС, то обов’язково потрібно перевіряти місця розміщення реклами, тобто сайти, на яких вона показувалася. КМС дає багато трафіку, а особливо цей трафік дають мобільні додатки, які ви постійно виключаєте з показів, тому що зазвичай цей трафік нецільовий. Та щоб не гратись постійно з чисткою сайтів, краще одразу вимкнути показ на всіх мобільних додатках. 

Найпростіше – це створити список виключених місць розміщень:

Помилки РРС-спеціаліста, списки виключених місць розміщення

Рис. 4 – Списки виключених місць розміщення

Помилки РРС-спеціаліста, як створити список місць розміщень для виключення 

Рис. 5 – Як створити список місць розміщень для виключення 

Помилки РРС-спеціаліста, створення списку

Рис. 6 – Створення списку

Виключити всі додатки одразу: 

 • ввести mobileappcategory::69500 в строку “Вказати декілька місць розміщення”; 
 • натиснути “Додати 1 місце розміщення”. 

Далі цей список можна використовувати для всіх кампаній в КМС.

Помилки РРС-спеціаліста, як виключити всі додатки одночасно

Рис. 7 – Як виключити всі додатки одночасно

Google не стоїть на місці та постійно розвивається. Мало не кожного дня з’являються додаткові інструменти для керування контекстною рекламою, а деякі – стають застарілими. Тому важливо слідкувати за сучасними тенденціями та не боятись зробити помилку під час випробування якогось оновлення або тестування якоїсь нової гіпотези.  Головне, ви маєте визначити, чи доцільно вам це робити, щоб не було додаткових витрат для вашого клієнта.

Розвиваємо український інтернет-маркетинг разом!

Усе буде Україна!

Вітаю, у цій статті ми розглянемо основні поняття CRM та ERP. Які можуть бути реалізовані кейси.

1. Що таке CRM: трохи теорії

Як зазначено у Вікіпедії, система управління взаємовідносинами з клієнтами (CRM, CRM-система, скорочено від англ. Customer Relationship Management) – прикладне програмне забезпечення для організацій, призначене для автоматизації стратегій взаємодії із замовниками (клієнтами), зокрема для підвищення рівня продажів, Оптимізації маркетингу та поліпшення обслуговування клієнтів шляхом збереження інформації про клієнтів та історії взаємовідносин з ними, встановлення та покращення бізнес-процесів та подальшого аналізу результатів. 

CRM-системи сфокусовані на обліку та веденні клієнтської бази, продажу та на комунікаціях. Це основний інструмент для відділів продажів, який будується на двох модулях – Контакти та Компанії. Згодом та з розвитком інтернет-маркетингу до них додався третій – Лід, який характеризує інтерес потенційного клієнта, який поки що не став у базі Контактом.

2. Вирви продажів та потенційні клієнти

Поділ на три модулі дозволило будувати для роботи бізнес-процеси та вирви продажів.

Ці вирви є послідовними поетапними завданнями, вирішення яких у результаті приводить клієнта до покупки.

Вони бувають як прості – прийом і обробка запитів, що надходять, певні терміни, так і складні. Якщо розглядати приклад, то це, скажімо, тривалі вирви для турагентства:

 • спочатку фіксується оформлення туру та “картка” клієнта;
 • далі через якийсь час починається комунікація з клієнтом у вигляді розсилок або реклами в інтернеті з пропозицією нових турів;
 • після маркетингової комунікації, якщо дозволяє бренд-стратегія, до роботи підключається менеджер, якому наперед ставиться завдання контакту з клієнтом та пропозицією послуг.

Ключовий функціонал, який потрібний для роботи на українському ринку, – телефонія (вчинення та фіксація розмов), месенджери та смс-шлюзи, інтеграції або доступне API для доопрацювання створення заявок із сайту. Для рітейлу це, звичайно, інтеграції з маркетплейсами, логістикою.

CRM у їхньому чистому вигляді підійдуть бізнесам, які надають послуги та рітейл. Більшість українських розробок на ринку CRM йдуть із реалізованим набором функцій для рітейлу. Наприклад, йому підійде Keepin CRM. Для послуг багато потрібних рішень – інтеграція з маркетплейсами, логістикою.

На ринку присутні універсальні та галузеві рішення, які вже закривають завдання певного бізнесу. Але часто вони обмежені відділом продажів. До автоматизації всього циклу процесів у компанії потрібно підходити суворо, починаючи від того, наскільки комплексно закриє система всі процеси, і закінчуючи перспективами масштабування. Щоб через якийсь час ми не зіткнулися з обмеженістю системи та планами розробників.

Підбиваючи підсумки, я б виділив основні пункти, які має закривати CRM:

 1. База даних клієнтів та компаній
 2. Комунікація з клієнтською базою за допомогою омнікальності
 3. Наявність лідів або їхніх варіацій для роботи з некваліфікованими запитами
 4. Модуль угод для ведення комерційної діяльності
 5. Товарний каталог для мінімального облікового реєстру
 6. Наявність API для вирішення нестандартних завдань та інтеграції з сайтами та сторонніми програмами

3. ERP: що це і для кого підходить

Знову звернемося до Вікіпедії. ERP (англ. Enterprise Resource Planning System, планування ресурсів підприємства) – організаційна стратегія інтеграції виробництва та операцій, управління трудовими ресурсами, фінансового менеджменту та управління активами, орієнтована на безперервне балансування та оптимізацію ресурсів підприємства за допомогою спеціалізованого інтегрованого пакета прикладного програмного забезпечення, що забезпечує загальну модель даних та процесів для всіх сфер діяльності.  

ERP-системи розроблені для покриття всіх процесів компанії. До них я відніс би таких гравців ринку, як Microsoft Dynamics, Bitrix24 і OneBOX OS. В них можна автоматизувати процеси всіх відділів, від продажу та маркетингу до виробництва.

Також до таких систем можна прирівнювати універсальні CRM. Якщо ми розглянемо, з яких модулів складаються системи, це:

 1. CRM  – для роботи з клієнтами та ведення комерційної діяльності.
 2. Завдання – універсальність модуля дозволяє призначати та контролювати виконання проектів для будь-якого відділу компанії.
 3. Складський облік  – ведення товарного каталогу та залишків товарів та послуг.
 4. Універсальний конструктор – для побудови модулів та логіки.
 5. Маркетинг – набір модулів з комунікації з клієнтами

У більшості універсальних CRM-систем ми можемо зустріти 3-4 пункти з п’яти, універсального конструктора не буде, оскільки це вже передбачає вихід за рамки роботи з клієнтами.

Системи більше підійдуть для середнього та великого бізнесу, тому що з їх допомогою можна закрити весь цикл роботи.

4. Реалізація кейсу: приклад

Розглянемо приклад кейсу одного з проектів із використанням системи.

Відділ продажів працює в CRM, цикл продажів тривалий –  більш ніж 6 місяців.

 1. Спочатку залежно від стадії підготовленості ліда чи угоди встановлюються завдання щодо комунікації з клієнтом. Також підключаються працівники провадження для прорахунку робіт.
 2. Після успішного закриття угоди створюється набір завдань виробництва товару і закупівлю матеріалів постачальників.
 3. За підсумками виконання завдань відділ продажу в рамках угоди бачить статуси виробничих завдань і при комунікації з клієнтом може своєчасно повідомляти його про події, що стосуються замовлень.
 4. Після закриття завдань виробництва йде запуск завдань для монтажної бригади зі встановлення продукту. При цьому монтажна бригада не має доступу до системи: результат вони заповнюють у спеціальній формі, яка закриває завдання з результатом і переносить дані в угоду.

Для обговорення робіт у відділі продажів потрібно оперувати тезами, оформленими письмово, наприклад, Excel є дуже зручним. Допоможе регламент або KPI, який вважається на основі даних, отриманих в рамках систем. Зазначимо, що у системах наочно доступні будь-які фінансові звіти, зокрема й KPI.

5. Як відрізнити CRM від ERP?

Запам’ятаємо ключові відмінності:

 • CRM – основний функціонал спрямований на відділ продажу та обліку клієнтів, можлива наявність подібності товарного модуля та модуля завдань;
 • ERP – універсальне рішення для автоматизації та роботи будь-якого відділу всередині компанії.

Деякі виробники, починаючи створювати CRM, не відмовлялися від цього формулювання, хоча згодом йшли у бік ERP. Тому частина з них при відповіді на питання, які ERP-системи вони знають, назвуть серед них і CRM, які більше такими не є.

Наявність системи закриває велику кількість питань та проблем. Але, звичайно, це не панацея, тому що потрібно на кожному етапі бізнесу вести процеси та дотримуватися правил впровадженої системи.

Переклад статті – Анна Бондар

Автор: Адріана Штейн (Adriana Stein) – засновник та голова digital-агентства AS Marketing, Німеччина

Джерело – moz.com

Перш ніж поринути в різні показники, важливо усвідомити, що ваші бізнес-цілі унікальні для вашої компанії. Тому спосіб їхнього вимірювання ефективності повинен це відображати.

Наступні кроки – розібратися, що означає якісний трафік для вашого сайту, а потім оцінити, як користувачі взаємодіють з вашим контентом.

Щоб краще зрозуміти, що вважається якісним трафіком, ми розглянемо різні показники Google Analytics, які допоможуть вам створити надійну SEO-стратегію.

1. Чому якість трафіку має значення для успіху SEO?

Якісний трафік – це те, що прискорює успіх бізнесу, особливо це стосується оптимізації контенту після публікації.

Припустимо, що ваш блог відвідують 200 людей на місяць з коефіцієнтом конверсії 1%, що призводить до двох лідів. Покращуючи якість трафіку, ви також збільшуєте коефіцієнт конверсії та кількість лідів:

 • трафік: 200;
 • коефіцієнт конверсії: 4%;
 • ліди: 8.

Це говорить про те, що лояльні відвідувачі набагато активніші, отже, більш прибуткові, ніж помірковано зацікавлені користувачі. Оновлення Page Experience, недавно запущене Google, ще більше підкріплює це твердження. Ми бачимо, що те, як споживачі взаємодіють із сайтом, впливає на зростання бізнесу.

2. Як виміряти якість органічного трафіку в Google Analytics?

Ось основні показники, на які варто звернути увагу:

 1. Показники залучення: час перебування на сайті, кількість сторінок за сеанс, показник виходів.
 2. Показники конверсії: коефіцієнт конверсії, надіслані форми, виконання інших цільових дій.
 3. Показники релевантності: показник відмов, геолокація користувачів, нові відвідувачі й ті, що повернулися.

Розглянемо докладніше.

3. Показники залучення

Час перебування на сайті

Цей показник вимірює час, який користувач проводить на сайті – незалежно від того, чи виконує він якісь дії. Наприклад, у користувача відкрито декілька вкладок, але він не обов’язково використовує їх всі одразу – Google Analytics фіксує час, протягом якого вкладки були відкриті.

Фактично Google підраховує сеанси тривалістю до 30 хвилин без переходу відвідувача на інші сторінки. Але як тільки позначка часу сягне 30 хвилин, цей сеанс буде зарахований як відмова. Знаючи це, стає ясно, що не кожен користувач, який зайшов на сайт, виявляє високу активність.

У цілому чим більше часу користувач проводить на вашому сайті, тим краще. Це вказує на те, що ваша SEO-стратегія визначила той контент, який заслуговує на увагу.

Крім того, структура сайту допомагає користувачам не тільки знайти потрібну інформацію, але й дізнатися більше про інші теми або послуги, які ви можете запропонувати.

Гарний показник часу на сайті вказує на:

 • якісний контент;
 • добру архітектуру сайту;
 • правильне перелінкування;
 • гарний UX-дизайн;
 • якісний трафік, який зацікавлений у ваших товарах та послугах.

Щоб встановити ефективні цілі, ви можете виміряти час на сайті разом із наступною метрикою – «Сторінок за сеанс».

Так, користувачі, які проводять в середньому чотири хвилини на сайті та переглядають щонайменше дві сторінки за сеанс, більш схильні залучитися до взаємодії з вашим контентом.

Щоб знайти цей показник, натисніть «Аудиторія» > «Огляд» > «Середня тривалість сеансу».

Оцінка якості трафіку GA, показник залучення "Час перебування на сайті"

Рис. 1 – Показник “Час перебування на сайті”

Кількість сторінок за сеанс

Ця метрика показує середню кількість сторінок, які користувач переглянув за один сеанс. Це один з найважливіших поведінкових показників в Google Analytics, оскільки він вимірює глибину перегляду сайту.

Чим більше сторінок користувач переглядає, тим більше він зацікавлений у контенті. Як правило, перша сторінка, на яку потрапляє користувач – головна, але потенційний прибуток знаходиться на сторінках ваших послуг або товарів/продуктів.

Таким чином, щоб отримати якісний трафік, потрібно прагнути мати в середньому щонайменше дві сторінки за сеанс.

Якщо ви не бачите цього результату, потрібно почати досліджувати, що не працює. Можливо, ви націлилися не на ті ключові слова, або ваша аудиторія знаходиться в іншій країні, тому ці користувачі «зіскакують».

Якщо відвідування сайту обмежується головною сторінкою, то, можливо, вона неправильно перелінкована з іншими сторінками, надто повільно завантажується або загальна структура сайту не зовсім зрозуміла для користувачів.

Поліпшіть ці аспекти, якщо необхідно, та простежте за змінами в поведінці аудиторії. Часто чим простіше переміщатися сайтом, тим краще.

При перегляді кількості сторінок за сеанс ми рекомендуємо сегментувати сторінки на основі каналу, щоб бачити, які потоки мають більший вплив, і посилювати роботу з ними.

Щоб знайти цей показник, натисніть «Огляд джерел трафіку»:

Оцінка якості трафіку GA, показник залучення "Кількість сторінок за сеанс"

Рис. 2 – Показник “Кількість сторінок за сеанс”

Показник виходів

Показник виходів – це відсоток переглядів певної сторінки, які виявилися останніми у сеансі. На відміну від показника відмов (про який ми поговоримо пізніше), ця метрика каже, що користувач залишив одну сторінку та перейшов на іншу. Давайте розглянемо на прикладі.

Допустимо, новий відвідувач заходить на вашу головну сторінку, але хоче дізнатися більше, тому переходить у ваш блог. Він витрачає деякий час на читання вашого контенту і не знаходить те, що йому потрібно, тому він йде. Ця інформація відображається у відсотках у розділі «Контент сайту» > «Всі сторінки» > «Показник виходів».

Оцінка якості трафіку GA, показник виходів

Рис. 3 – Показник виходів

Якщо показник виходів високий, слід звернути увагу на такі елементи як:

 • текст сайту;
 • зображення/відео;
 • час завантаження сайту;
 • дизайн сторінки.

Працюйте з одним елементом за раз і аналізуйте результати кожної зміни, доки цей показник не почне покращуватись.

Деякі сторінки за своєю природою мають вищий показник виходів, ніж інші – наприклад, політика конфіденційності та сторінка з контактною інформацією (зазвичай користувачі знаходять ці відомості в Google без переходу на сайт).

Однак якщо вам вдасться знизити показник виходів для сторінок послуг, публікацій у блозі та/або сторінок товарів, налаштувавши ті компоненти, про які ми щойно говорили, то ви отримаєте якісніший трафік і більше конверсій.

Тепер, коли ми розібралися з показниками залучення, давайте розглянемо докладніше показники конверсії.

4. Показники конверсії

Коефіцієнт конверсії

Google Analytics підсумовує всі цільові дії на сайті та розраховує загальний коефіцієнт конверсії. Тим не менш, подумайте над тим, щоб аналізувати кожну ціль окремо. Таким чином ви зможете бачити, як вони працюють, які цілі досягаються, а які необхідно скоригувати.

Для цього перейдіть в «Конверсії» > «Цілі» та виберіть ту ціль, яку ви хочете проаналізувати, з випадаючого меню. Починаючи звідси, ви зможете бачити коефіцієнт конверсії для конкретної цілі.

Оцінка якості трафіку GA, коефіцієнт конверсії

Рис. 4 – Коефіцієнт конверсії

Тепер давайте подивимося, яку роль у цьому сценарії відіграє органічний трафік.

Як дізнатися, чи допомагає органічний трафік досягти цілей конверсії? Якщо, наприклад, коефіцієнт конверсії знизився, а органічний трафік збільшився, можливо, ви націлилися не на ті ключові слова, що призвело до залучення менш кваліфікованих відвідувачів на сайт. Далі вам потрібно буде проаналізувати, які ключові слова необхідно замінити (підказка: знайдіть у Google Search Console ключові слова з найвищим CTR).

Відстежуючи коефіцієнт конверсії за кожною ціллю через окремі джерела трафіку, ви можете приймати ефективніші рішення щодо оптимізації, отже, отримувати якісніші ліди.

Надіслані форми

Ми також рекомендуємо налаштувати відстеження подій для надсилання форм, щоб ви мали більш чітке уявлення про те, що користувачі роблять на сайті. Відстеження відправок форм дозволяє розуміти, як саме користувачі переміщуються на сторінку форми, та покращити цей процес.

Повертаючись до SEO, зазначимо: взаємозв’язок між надсиланням форм та якістю органічного трафіку дуже схожий на коефіцієнт конверсії. Відправка форми розглядається як цільова дія, яку користувачам пропонується виконати. Якщо великий відсоток ваших відвідувачів не заповнює форму, це вказує на те, що вони не залучені і, отже, не є тими користувачами, на яких ви повинні орієнтуватися. Якщо це так, переоцініть тип запитуваної інформації, зручність використання форми та загальний UX сторінки, щоб зробити її більш актуальною та такою, що залучає.

Щоб відстежувати відправку форм, відкрийте вкладку «Адміністратор», виберіть потрібне представлення, а у стовпці «Представлення даних» натисніть «Цілі».

Оцінка якості трафіку GA, показник конверсії, стовпець "Цілі"

Рис. 5 – Стовпець “Цілі”

Виконання інших цільових дій

Ви також можете налаштувати такі цілі, як пробна підписка, підписка на розсилку новин, завантаження електронних книг або тематичних досліджень (і це лише деякі з них). Ви можете відстежувати ці цілі за часом, подіями, сторінками або URL-адресою.

Наприклад, якщо ви нещодавно опублікували на своїх сторінках у соціальних мережах інформацію про можливість безкоштовно завантажити якусь інформацію, ви можете встановити ціль і точно визначити, які пости принесли найбільше трафіку, відслідкувавши ті, що спрацювали краще.

Як згадувалося раніше, відстеження різних цілей допомагає краще зрозуміти аудиторію, а також те, як вона взаємодіє з вашим сайтом. Таким чином ви зможете визначити канали, які найкраще підходять для загального просування, а також способи інтеграції UX та дизайну контенту у вашу SEO-стратегію.

Хибні конверсії

Крім відстежування приведених вище показників, не менш важливо переконатися, що ви не спотворюєте свої дані через хибні конверсії.

Неточності у вашому наборі даних можуть викликати ряд проблем і призвести до неправильних висновків про ваш трафік та його якість. Враховуючи такі помилкові дані, ви можете прийняти неправильне рішення та впровадити хибну SEO-стратегію для свого сайту.

Щоб ще раз перевірити цілі, які ви встановили, перейдіть на вкладку Конверсії > Цілі > Зворотний шлях до цілі (Reverse goal path). Там ви зможете визначити, де відбуваються конверсії, і якщо з’являються хибні сторінки, це може бути ознакою того, що ви використовуєте неправильні дані для цілей.

Оцінка якості трафіку GA, "Цілі" на вкладці "Конверсії"

Рис. 6 – “Цілі” на вкладці “Конверсії”

Оцінка якості трафіку GA, коефіцієнт конверсій, зворотний шлях до цілі

Рис. 7 – Зворотний шлях до цілі

5. Показники релевантності

Геолокація користувачів

Щоб знайти географічне розташування вашої аудиторії, прокрутіть до «Аудиторії» ліворуч, знайдіть «Геодані» і, нарешті, «Місцеположення».

Тут ви знайдете всі країни, з яких приходять користувачі, дані про їхню поведінку та конверсії. Щоб отримати ще більше інформації, ви можете натиснути на конкретну країну та переглянути дані на рівні області або міста.

Оцінка якості трафіку GA, показник релевантності, «Місцеположення» аудиторії

Рис. 8 – «Місцеположення» аудиторії

Для великих та міжнародних компаній найбільш корисними будуть загальні дані про географічне розташування, але для невеликих бізнесів та компаній, орієнтованих на конкретну місцевість, вирішальне значення матимуть більш детальні дані.

Наприклад, якщо ваш бізнес – бутик одягу, то дані на рівні міста допоможуть зрозуміти, звідки приходять ваші клієнти, щоб ви могли створювати більш релевантний контент та оптимізувати його відповідно до розташування.

Розуміючи демографію своєї аудиторії, ви можете створювати релевантний контент, щоб відповідати на запитання користувачів та покращувати якість органічного трафіку.

Показник відмов

Показник відмов є відсотком відвідувачів, які заходять на сайт і швидко покидають його, не переходячи на іншу сторінку.

Наприклад, якщо на вашому сайті є партнерські посилання, то користувач може натиснути на таке посилання та перейти в інше вікно браузера. Показник відмов буде високим, але в даному випадку це необов’язково погано, оскільки партнерські покупки – одна з цілей вашого бізнесу.

Якщо ви компанія у сфері послуг і маєте високий показник відмов, це говорить про те, що користувачі не можуть знайти на вашому сайті ту інформацію, яку вони шукають, та йдуть.

Показник відмов буде залежати від цілей, які ви встановили в Google Analytics, і від того, який у вас бізнес.

Щоб переглянути показники відмов за різними джерелами трафіку, перейдіть до розділу «Огляд джерел трафіку».

Високий показник відмов за органічним трафіком може означати, що ви націлюєтеся на неправильні ключові слова або аудиторію.

Оцінка якості трафіку GA, показник відмов

Рис. 9 – Показник відмов

Якщо ви вже перейшли на Google Analytics 4, то знаєте, що показника відмов більше немає в інтерфейсі. Натомість GA пропонує показники залучення.

Оцінка якості трафіку GA, показники залучення

Рис. 10 – Показники залучення

GA4 позначає користувачів, які відвідали більше однієї сторінки, виконали цільову дію або перебувають на сайті більше 10 секунд, як «залучених». Цей показник зазвичай вищий, ніж показник відмов, тому що певні сеанси, які раніше вважалися відмовою, тепер класифікуються як «залучені користувачі».

Розділ «Залучення» в GA4 дає уявлення про те, скільки користувачів взаємодіють з вашим контентом і як довго, що є корисною заміною показника відмов у Universal Analytics.

Нові користувачі й ті, що повернулися

Щоб отримати більше інформації про відвідувачів, перейдіть на вкладку «Аудиторія» і натисніть «Поведінка». Тут ви знайдете дані стосовно нових користувачів та тих, що повернулися. Замість того, щоб розглядати ці показники окремо, рекомендуємо відстежувати та аналізувати їх разом.

Оцінка якості трафіку GA, показник "Нові користувачі та ті, що повернулися"

Рис. 11 – Показник “Нові користувачі та ті, що повернулися”

Згодом ви повинні побачити, як обидва числа збільшуються. Якщо ж колись відбудеться різке зменшення кількості відвідувачів, що повернулися, це може бути тривожним сигналом. У цьому випадку необхідно дослідити причини, через які це відбувається (наприклад, це може бути недавня зміна на сайті або неправильна маркетингова тактика).

Бенчмаркінг даних по трафіку

Щоб насправді зрозуміти, наскільки добре працює сайт, нам потрібні порівняльні дані. Тому в цьому розділі ми розглянемо низькі та високі значення за розглянутими вище метриками. Наприклад:

ПоказникНизькийВисокий
Показник виходів10%35%
Сторінок за сеанс<1,85,7
Час на сайті20 секунд і меньше3 хв і більше
Коефіцієнт конверсії<3%5,31% і вище
Показник відмов30% і нижче60% і вище

Зазначимо, що показник співвідношення нових та постійних відвідувачів варіюється залежно від галузі та типу бізнесу, проте 20-30% для постійних відвідувачів є тим рівнем, якого слід прагнути.

6. Як використовувати дані Google Analytics для покращення якості SEO-трафіку

Дані Google Analytics допомагають нам визначити пріоритети та розробити стратегію покращення SEO-трафіку. Щоб по-справжньому побачити переваги використання GA і підвищити якість трафіку, необхідно відстежувати показники взаємодії, конверсії та релевантності протягом тривалого періоду часу, але це лише одна частина пазлу. Стійке зростання забезпечуватиметься безперервним дослідженням, аналізом та коригуванням вашого сайту.

Що робити, щоб покращити показники залучення

On-page оптимізація

Оптимізація опублікованого контенту – це простий спосіб покращити якість вашого трафіку та збільшити зацікавленість. Для цього потрібно проводити дослідження ключових слів, що відповідають пошуковому інтенту. Згрупуйте ключові слова з подібною тематикою та визначте правильні терміни для таргетування на кожній сторінці вашого сайту.

Інші варіанти on-page оптимізації:

 • включення цільового ключового слова в перші 200 слів вашого тексту;
 • дотримання прийнятної для Google довжини заголовка (title) та опису (description) сторінки (72 символи для заголовка та 170 для опису).
 • додавання ключового слова в H1 та підзаголовки.

Тепер зосередимося на дизайні.

Подумайте про дизайн контенту

Як сказала Джинні Редіш, спеціалістка з веб-юзабіліті та письма: «Контент – це користувацький досвід».

Виходячи з цього, макет вашого сайту та спосіб споживання контенту відвідувачами мають величезний вплив на досвід користувачів. Дизайн контенту, орієнтований в першу чергу на людей, може покращити не тільки SEO, а й показники трафіку та залучення.

Ось кілька вказівок щодо того, як це зробити:

 1. Уникайте великих зображень і відео, які займають велику площу сторінки.
 2. Розділіть контент на короткі абзаци та заголовки.
 3. Підкресліть важливі слова та елементи, щоб покращити читабельність.
 4. По можливості використовуйте списки і таблиці.
 5. Подумайте, що включити у свій блог, щоб зацікавити аудиторію.

Пишіть статті, які містять потрібну кількість інформації

Статті мають бути вичерпними, але не надто довгими чи короткими. Не орієнтуйтеся лише на кількість слів, головне – користь для відвідувачів. Якщо ви просто намагаєтеся по максиму використовувати цільові ключові слова чи надаєте непотрібний контент, який насправді не вирішує їхні проблеми, вони це будуть бачити.

Щоб цього не сталося, скористайтеся цими порадами:

 1. Створюйте статті, які відповідають по кількості слів публікаціям тих конкурентів, що високо ранжуються, але також намагайтеся робити зміст стислим, щоб не перевантажувати читачів.
 2. Створюйте довші статті, які можна рекламувати в інших каналах, наприклад у соціальних мережах.
 3. Створюйте довші статті, які збільшують час перегляду сторінок.
 4. Дотримуйтеся балансу між мовою SEO та копірайтингом. 

Стиль мовлення повинен відповідати вашій аудиторії

Переконайтеся, що ви вживаєте потрібний стиль, скориставшись цими порадами:

 1. Ми вже говорили про це раніше, але скажемо ще раз: уникайте перенасичення ключовими словами.
 2. Уникайте висловів і формулювань, незрозумілих для користувачів.
 3. Пишіть просто, рівномірно розподіляйте ключові слова по всьому контенту.
 4. Дослідіть, як ваша аудиторія спілкується, та змоделюйте свій контент після цього.

Покращіть користувацький досвід (UX)

Подивіться на свій сайт і оцініть, наскільки легко його читати, переміщатися ним, знаходити ключову інформацію та виконувати будь-які дії.

Ось декілька швидких порад:

 • розмістіть CTA в підходящих місцях;
 • перевірте читабельність контенту;
 • переконайтеся, що інформація є легкою для навігації;
 • упевніться, що структура сайту зручна для користувачів.

Переконайтеся, що дизайн сайту добре працює як на комп’ютерах, так і на мобільних пристроях

Оскільки все більше споживачів купують в інтернеті майже все, гарний мобільний UX сприятиме вашому загальному рейтингу в результатах пошуку. Ось п’ять порад щодо оптимізації адаптивного сайту:

 1. Перевірте Page Speed Insights для мобільних пристроїв чи комп’ютерів.
 2. Переконайтеся, що всі елементи належним чином видимі та читабельні як на комп’ютерах, так і на мобільних пристроях.
 3. Оптимізуйте масштаб зображення на мобільних пристроях.
 4. Спростіть навігацію.
 5. Скоротіть текст.

Що робити, щоб покращити показники конверсії

Використовуйте методи прямого відгуку у копірайтингу

Використовуйте переконливу мову, яка спонукає користувачів до негайних дій. Текст має бути адресним та точним. Так, за даними Міністерства освіти США, 54% дорослих американців читають на рівні шостого класу або нижче. Отже, чим простіший текст, тим краще.

Оптимізуйте заклики до дій

Переконайтеся, що CTA розміщені в належних місцях, мають потрібний колір і правильний текст. Використовуйте потужні й емоційні слова, які приведуть до швидких перемог. Ви здивуєтеся, як зміна одного слова або кольору може різко збільшити кількість конверсій. Не кажучи вже про те, що це робочий спосіб гарантувати, що SEO приносить конверсії та потенційних клієнтів.

Уникайте будь-яких елементів, які можуть відволікати користувача

Хоча деякі сайти можуть пропонувати своїм відвідувачам спливаючі вікна, в більшості випадків користувачі намагаються їх закрити, щоб повернутися до прокрутки. З огляду на це, уникайте спливаючих вікон, численних CTA та банерів. Якщо люди завжди поспішають покинути ваш сайт, це, безумовно, не допоможе жодному елементу вашої маркетингової стратегії.

Що робити, щоб покращити показники релевантності

Націлюйтеся на правильні ключові слова

Перш ніж створювати сторінку або блог, почніть з дослідження ключових слів, щоб визначити, на які фрази ви повинні націлювати свій контент. Думайте, як клієнт, і намагайтеся точно визначити ті інтенти, які є трендовими у вашій галузі.

Крім того, визначте long-tail запити (ключові слова «з довгим хвостом»), специфічні для тієї ніші, яку ви обслуговуєте. Таким чином, ваш контент буде орієнтований на вузькоцільову аудиторію, тому коефіцієнт конверсії буде вищим.

Зосередьтеся на тих ключових фразах, що відповідають пошуковому інтенту

Якщо вибрані вами ключові слова є неефективними, перевірте, чи дібрані правильні ключові слова та чи відповідають вони цілям пошуку. Досліджуйте, що роблять конкуренти, щоб створити свій контент на основі цих ключових слів.

Локалізуйте контент, щоб охопити місцеву аудиторію

Створюйте контент, який відповідає вашому місцезнаходженню. Наприклад, якщо у вас є піцерія в Чикаго, ви можете створити блог про найкращі місця, де можна придбати свіжий сир в Чикаго. Тож замість того, щоб просто розробляти випадковий контент, подумайте про його локалізацію та приклади, які приваблять найбільш кваліфіковану аудиторію.

Працюйте над швидкістю сайту

У наш час споживачам потрібна інформація зі швидкістю світла. За фактами, 1 з 4 споживачів залишає сайт, завантаження якого займає більше 4 секунд. Щоб покращити цей показник, пройдіть перевірку в інструменті Google Page Speed Insights. Це дозволить оцінити швидкість сайту та визначити елементи, які сповільнюють його роботу.

Використовуйте дані Google Analytics для вимірювання та покращення якості SEO-трафіку

Зрештою, більш кваліфікований трафік = більше грошей на рахунку.

Таким чином, ваша загальна мета має полягати в створенні якісного сайту, контенту та користувацького досвіду, щоб перетворити відвідувачів у лояльних клієнтів.

Для досягнення цих цілей відслідковуйте показники взаємодії (час перебування на сайті та кількість сторінок за сеанс), конверсії (надсилання форм чи інші цільові дії) та релевантності (показник відмов і географічне розташування користувачів).

Створіть список зі 3-4 пріоритетних показників, визначте реалістичну ціль для кожного з них та намагайтеся їх досягти. Що для цього потрібно, ми розказали у статті.

За матеріалами twitter.com/CharlesFarina

Чарльз Фаріна, керівник відділу інновацій @adswerveinc, написав у Twitter десять своїх улюблених речей, які ви можете зробити з Google Analytics 4, але ніколи – з Universal.

1. Конверсії аудиторії – У GA3 ви могли мати конверсії лише на основі сторінки чи події. У GA4 ви можете мати конверсії на основі аудиторії.

Конверсії аудиторії

2. Минулий час – GA3 жахливо справлявся з вимірюванням часу. Він міг вимірювати час лише на для кожної сторінки, сеансу та користувача, та це ніколи не спрацьовувало добре.

GA4 змінив час, і тепер ви можете вимірювати його між взаємодіями. Можете побудувати будь-яку вирву та легко побачити точний час, який вона займає.

Минулий час

3. Вирви – У GA3 не було вирви, яку ви б хотіли показати іншій людині. Корпоративні вирви, які були тільки в GA360, тепер доступні для всіх.

Вирви

4. Вирви з тенденціями – Вирви в GA4 мають покращені функції, яких не було навіть у версії GA360. Припустимо, ви хочете проаналізувати, як ваша вирва показала себе за останній рік. У GA4 є трендові вирви.

Вирви з тенденціями

5. Сегменти з охопленням подій – GA3 пропонував лише сегменти з охопленням користувачів чи сесій. Якщо ви хотіли отримати дані лише про свій блог і ні про що інше, сегменти не могли допомогти.

У GA4 є сегменти за подіями, що дозволяють виділити саме ті події, які вам потрібні (і більше нічого).

Сегменти з охопленням подій

6. Побудова шляхів – звіти про потоки були ще однією частиною GA3, яка нікому не допомогла.

У GA4 побудова шляхів була змінена. Ви можете робити зворотні та прямі шляхи. Почніть з конверсії, що вас цікавить, та подивіться, які сторінки або події передували їй.

Побудова шляхів

7. Налагодження – DebugView був відмінним доповненням для мобільних програм/Firebase, дозволяючи вам отримувати потік тестових даних у реальному часі в інтерфейсі користувача. Тепер GA4 надає таку можливість для Інтернету.

Простий вхід у режим попереднього перегляду в Google Tag Manager надсилає дані до цього нового звіту налагодження.

Налагодження

8. Гнучкі конверсії – Хтось користувався Google Analytics деякий час і в нього закінчилися цілі? Ви не можете їх видалити.

GA4 надає вам 30 конверсій, і що важливіше, ви можете архівувати їх, щоб звільнити місця. Це включає підтримку сезонних конверсій та конверсій, що базуються на кампаніях.

Гнучкі конверсії

9. Вимірювання/метрика – Ви коли-небудь намагалися використовувати сторінку та сесію у звіті GA3? Сподіваюся, що ні, бо ці виміри/метрики несумісні та повертають невірні дані.

Нова модель даних GA4 вирішує багато проблем з масштабуванням, які мучили нас. Сторінка + сесія працюють 😀

Вимірювання/метрика

10. Безкоштовна інтеграція BigQuery – Не існує/не існувало хорошого способу отримати дані з GA3. Він забезпечує лише простий експорт звітів. Тільки клієнти GA360 мали доступ до необроблених даних.

Безкоштовна інтеграція BigQuery

GA4 надає всім можливість побудувати сховище рекламних даних. Підключити вашу CRM до GA4 легко!

У кожного з нас іноді виникають ситуації, коли потрібна допомога у вирішенні конкретної проблеми в гугл-сервісах. Наприклад, вони стосуються акаунту Google. Якщо пошуки відповіді в інтернеті не сприяли успіху, залишається звернутися безпосередньо до техпідтримки. Якщо ви переконані, що потрібна допомога саме офіційного представника, зверніться до фахівців компанії, які розмовляють вашою мовою. Ось декілька оптимальних способів, як зв’язатися з підтримкою гугл-акаунту:

 1. Телефон гарячої лінії
 2. Заявка через форму «Звязатися з нами» Google Ads
 3. Заявка зі сторінки пошуку
 4. Зв’язок через Google My Business
 5. Відгук за допомогою Search Console
 6. Питання у спільноті

Якщо ви є потенційним або чиннм клієнтом сервісу Google Ads, то вам підійдуть перші два методи зв’язку. Якщо власник сайту чи вебмайстер – то до ваших послуг решта.

1. Телефон гарячої лінії

На стартовій сторінці ви знайдете номер телефону 0-800-503-209, який доступний з понеділка по п’ятницю 9:00-17:00. Зателефонувавши ним, ви можете розраховувати на допомогу зі створення акаунту та налаштування перших рекламних кампаній.

Телефон гарячої лінії Google

Рис. 1 – Обліковий запис Google Ads

Втім, якщо ви вже працюєте з Google Ads і проблему потрібно пояснювати скріншотами, краще вибрати інший спосіб спілкування. У будь-якому випадку для допомоги у вирішенні проблеми вам потрібно буде сказати свій ідентифікатор клієнта. Він знаходиться в акаунті вгорі сторінки біля вашої електронної адреси.

Контактний телефон для більш просунутих користувачів, які бажають зв’язатися з підтримкою Google, вказано інший – 0-800-502-162, його можна знайти на сторінці інформації про телефонну підтримку користувачів по всьому світу. Там же вибираєте країну, якщо хочете зв’язатися з Гуглом телефоном та знаходитесь за межами України.

Телефонна підтримка по всьому світу

Рис. 2 – Сторінка інформації про телефонну підтримку

2. Заявка через форму «Зв’язатися з нами» Google Ads

На тій же сторінці в розділі довідки Google Ads є письмова форма для зв’язку. Заповнивши її, чекайте на відповідь на електронну пошту або дзвінка на мобільний, якщо ви вказали саме його як бажаний спосіб зв’язку. Практика показує, що техпідтримка зв’язується протягом декількох діб.

Форма «Зв'язатися з нами» Google Ads

Рис. 3 – Заявка через форму «Зв’язатися з нами» Google Ads

3. Заявка зі сторінки пошуку

Ще один простий спосіб – заявка зі сторінки пошуку Гуглу. Незважаючи на те, що сюди можна надсилати найрізноманітніші питання, що логічно подовжує термін відповіді, він користується популярністю.
Для цього потрібно прокручувати сторінку вниз, праворуч натиснути на «Налаштування» і вибрати серед пунктів меню «Надіслати відгук». З’явиться така англомовна форма:

Сторінка пошуку Гуглу

Рис. 4 – Заявка зі сторінки пошуку Гуглу

Далі з’явиться напис “Thank you for feedback”, і повідомлення буде надіслано.

4. Зв’язок через Google My Business

Цей спосіб буде доречним, якщо ви:

 • захочете підтвердити або відредагувати профіль компанії,
 • вирішите поставити позначку на карті.

Для цього у вас вже повинен бути акаунт – ось з цієї сторінки він легко створюється.

Сторінка Google My Business

Рис. 5 – Зв’язок через Google My Business

Далі заходите в акаунт, натискаєте на значок «Довідка» у вигляді знака питання праворуч угорі, випадає перелік питань, і нижче – «Надіслати відгук»:

Надіслати відгук техпідтримці Google

Рис. 6 – Довідка техпідтримки Google

Вибравши останній пункт, ви побачите ту саму форму, що й при спробі зв’язатися з google-підтримкою зі сторінки пошуку. Щоправда, у цьому випадку форма підлаштовується під мову налаштування акаунту.

Зв'язок із гугл-підтримкою

Рис. 7 – Форма зв’язку з гугл-підтримкою

5. Відгук за допомогою Search Console

Ще один простий спосіб – залишити відгук через Google Search Console. Для цього знадобиться підтверджений доступ до домену.

Відгук з Google Search Console

Рис. 8 – Відгук через Google Search Console

На сторінці у лівому бічному меню унизу є опція «Надіслати відгук». Ця форма також знадобиться при пошуку варіантів, як зв’язатися з оператором Google.

6. Питання у спільноті

Останній метод вирішення проблем «живим» спеціалістом полягає у питанні на форумі. Тут можуть відповісти не тільки представники Гуглу, але й інші користувачі. Спосіб підійде, якщо питання не є терміновим. Але почати краще з самостійного пошуку. Зайшовши до Довідкового центру, ви побачите безліч статей з усіх продуктів Google.

Довідковий центр Google стартова сторінка

Рис. 9 – Стартова сторінка довідкового центру Google

Якщо ваше питання не належить до часто запитуваних і відповідь на нього не знаходиться в пошуковій системі, то задавайте його особисто. Потрібно вибрати продукт, наприклад AdSense, і перейти до його спільноти.

Спільнота Adsense

Рис. 10 – Допомога у спільноті Adsense


Побачивши опцію “Запитати зараз”, переходимо за посиланням.

Питання спільноті

Рис. 11 – Задати питання спільноті Google

Якщо мова йде про Google Ads, то користувачам буде запропоновано таку допомогу:

Онлайн-посібники Google

Рис. 12 – Безкоштовні онлайн-посібники Google

Канал Google Ads на YouTube

Рис. 13 – Зв’язок через канал Google Ads на YouTube

Нехай усі ваші проблеми вирішуються швидко та зрозуміло. Способів, як зв’язатися з техпідтримкою Google, справді вистачає – головне, щоб фахівці змогли вам допомогти. Для цього формулюйте проблему чітко, лаконічно і, якщо потрібно додати для наочності скріншоти, обов’язково зробіть це.

Якісні, відповідні за змістом зображення завжди вдало ілюструють текст. Але окрім роботи «на читача», вони також виконують й іншу функцію – покращують рейтинг сайту в пошуковій видачі, якщо цьому не заважають погана якість чи повільне завантаження. Для цього картинки треба оптимізувати.

І нехай Google навчився розпізнавати зображення, оптимізація залишається актуальною для всіх ваших світлин та скріншотів на сторінках сайту. Поговоримо про те, що таке оптимізація світлин, як допомогти пошукачам правильно ідентифікувати вміст зображень на вашому веб-ресурсі.

1. Основні вимоги до зображень

Пошукові системи аналізують контент за декількома критеріями, які допомагають досягти релевантності запитів:

 • висока якість;
 • швидке завантаження;
 • інформативність.

Висока якість зображень призначена для комфорту користувача. Добре, коли малюнки великі та чіткі, якщо мова про світлини– то з високою роздільною здатністю. Проте вони не повинні бути «важкими», оскільки погано завантажуватимуться, та зі сторінки захочеться піти – це вже вплине на ранжування. Варто скористатися спеціальними інструментами, які дозволяють стискати картинки без втрати якості та створювати відповідний розмір зображень. Про них йтиметься у розділі про редагування.

Для оптимізації як мобільної, так і десктопної версії сайту дуже важливим є й швидке завантаження картинок. Розміри файлів різних форматів дуже відрізняються. Google індексує зображення типів JPEG, PNG, BMP, GIF, WebP та SVG.

Вони використовуються залежно від того, чим ви ілюструєте контент:

 • для світлин оптимальний вибір – JPEG;
 • для картинок або скріншотів – PNG (графічні зображення, картинки з текстом) або SVG (векторні малюнки);
 • GIF підійде для зображень, що рухаються;
 • WebP мало важить, але його підтримують не всі браузери.

У будь-якому випадку всі ці формати можна конвертувати з одного в інший.
Якщо змінити розмір зображень відповідно до масштабів сторінки, завантаживши його в максимальній роздільній здатності, вашому браузеру не доведеться підганяти його під розмір гаджета та уповільнювати роботу.

Знадобиться оптимізація завантаження картинок на сайті. Спочатку перевірте місце зберігання. Для того, щоб зображення коректно відображалися на вашому ресурсі, їх краще зберігати на своєму домені або піддомені.

Оптимізація картинок, збереження на своєму домені

Рис. 1 – Бібліотека файлів в адмінці сайту PPCSEO

Інакше, використовуючи пошук за зображеннями, користувачі можуть переходити на адресу ресурсу, де розміщена картинка, а чи не контент. Це допоможе перевірити пошук в Google через зображення або сервіс Tineye .

Оптимізація зображень, ідентифікація зображень

Рис. 2 – Перевірка прев’ю до статті Інсталендинг: стильно про ваш бренд

Контент має бути не лише якісним та красивим, а й унікальним. Це правило відноситься, зокрема, до зображень. Пошукові системи шукають різноманітний матеріал у видачі, тому не полінуйтеся змінити щось у картинці: фон, кількість зображених персонажів.
Останнім пунктом можна назвати інформативність зображення. Важливою є відповідність картинки опису – вона має нести практичний сенс і підтверджувати наочність того, що описано у контенті.

Оптимізація картинок, відповідність світлини темі

Рис. 3 – Приклад слайдеру з трояндами блогу про декоративні рослини Florium

Якщо текст містить абстрактну чи неточну інформацію, то у цьому малюнку чи світлині немає сенсу.

А ось на фактори поведінки сайту впливає і привабливість картинок. Це означає, що зображення приємно розглядати, кадр добре скомпонований, колірна гама ненав’язлива. Користувачі частіше заходитимуть на сторінки з такими зображеннями. Якщо йдеться про товар, то він розміщений на нейтральному фоні крупним планом, видно його відмінності від інших позицій.

Оптимізація картинок, вид товару на сайті

Рис. 4 – Приклад хорошого зображення товару у магазині Koni.ua

2. Шукаємо та редагуємо картинки

Пошук хороших світлин та малюнків нескладний. Ви можете зробити це:

 • через пошук Google за зображеннями (зайдіть у “Права на використання”, за замовчуванням галочка стоїть на “Усі”, виставте фільтр “Ліцензії Creative Commons”);
Оптимізація картинок, пошук світлин з відображенням ліцензії

Рис. 5 – Фільтри зображень Google за ліцензіями

Оптимізація картинок, пошук світлин в Google

Рис. 6 – Пошук рослини афеландра за зображеннями

 • зайшовши на Rеddit, оскільки його користувачі заздалегідь дають згоду використання опублікованих ними матеріалів. Знадобиться лише відсортувати вибірку за розділом та датою, категорії знаходяться праворуч;
Пошук зображень на Rеddit

Рис. 7 – Зображення користувачів на сайті Rеddit

 • завантаживши вихідний шаблон картинки у безкоштовному фотобанку або фотостоку. Серед найпопулярніших стоків для світлин лідирують Free images, Freepik, Pixabay.
Пошук картинок у фотостоку Freepik

Рис. 8 – Інтуїтивно зрозумілий інтерфейс Freepik

Приступаємо до редагування. Додати візуальну привабливість, кадрувати та покращити зображення іншими способами легко у графічних редакторах. Окрім відомого фотошопу, популярним інструментом стала Canva. Безліч її елементів та макетів є безкоштовними.

Редагування світлин у Canva

Рис. 9 – Робота із зображенням у програмі Canva

У цьому графічному дизайнері, як і в інших програмах, можна накладати ефекти, використовувати текстову анімацію, обрізати та кадрувати світлини.

3. Оптимізація зображень для сайту

Що слід пам’ятати про оптимізацію картинок, щоб їх помітили пошукові системи? Зрозуміло, зображення повинні розміщуватись у тексті, який відповідає запиту. Пов’язаність за змістом – очевидний критерій добре підібраної картинки.

Оптимізація картинок, світлина відповідає змісту тексту

Рис. 10 – Світлина гурту на офіційному сайті

Прописуйте латинськими літерами короткий відповідний опис у назві файлу із зображенням. У нього важливо вставляти релевантні ключові слова. Але при цьому вони мають бути максимально простими. Назва зображення допомагає передати зміст зображення користувачам сайту. Наприклад, devushka_hippi_v_shliape.jpg., а не 052.jpg:

Оптимізація картинок, світлину названо за номером

Рис. 11 – Приклад статті з картинками без назв

Можна називати файл рідною мовою – тоді при заливці на сайт назва автоматично транслітерується. Можна виконати транслітерацію онлайн (наприклад, у сервісі translit-online). А можна писати назву одразу англійською. Вибирайте зручний вам варіант.

Щоб оптимізувати растрові зображення, що складаються з пікселів, ми максимально збережемо їхню якість. Для цього доведеться:

 • або масштабувати зображення, відсікаючи його зайві пікселі;
 • або знизити глибину кольору до палітри 256 кольорів, що знижує тяжкість вдвічі.

Визначити вагу файлу допоможе універсальна формула: Довжина x Ширина x 4 байти (вага кожного пікселя).

Якщо потрібно оптимізувати векторні зображення, які зазвичай збережені у форматі SVG, ми зменшуємо їх розмір та очищаємо від прихованих елементів.

Зменшити вагу без втрати якості можна за допомогою програм:
1. Compressor – зменшує вагу зображення на 90%. Має три ступеня стиснення: із втратою якості, без втрати якості та ручні налаштування. Є платна та безкоштовна версії. Можна вивантажувати зображення пакетом як на диск комп’ютеру, так і у сховище хмари.

Зниження ваги картинки за допомогою Compressor

Рис. 12 – Програма Compressor

2. Kraken – можна змінювати розмір малюнків та світлин, користуватися пакетним перетворенням файлів. Є функція оптимізації картинок, архів зі стислими малюнками легко отримати, ввівши url сайту і трохи зачекавши.

Зниження ваги за допомогою Kraken

Рис. 13 – Програма Kraken

3. Imagify – унікальний тим, що за його допомогою можна оптимізувати всі малюнки на веб-ресурсі одночасно. Дуже швидкий, підтримує формати JPG, PNG, PDF та GIF. Може переводити файли у форматі WebP в інші.

Зниження ваги картинки за допомогою Imagify

Рис. 14 – Програма Imagify

Стиснути картинки на сервері допоможе Google Pagespeed Insights. Цей інструмент вимірює продуктивність веб-ресурсу і може давати поради щодо її покращення.

Стиснення розміру зображення за допомогою Pagespeed

Рис. 15 – Програма Google Pagespeed Insights

Наступний етап – прописування метаданих до зображень.

Для оптимізації знадобиться метатег Alt (альтернативний текст). Він не тільки пояснює користувачам, що відображено на картинці, якщо зображення не завантажилося, але й допомагає пошуковикам правильно індексувати зображення. Це найменування того, що зображено на світлині або малюнку, з описом у 3-4 слова.

Допустимий розмір альту – 125 символів, тому він має бути одночасно інформативним та ємним, містити доречну кількість ключових слів. Наприклад, для картинки нижче логічнішим був би alt=”дві вівчарки біжать з ціпком”, ніж зазначений, що продублював назву статті “Повідці, намордники та штрафи: чому настануть нові часи”.

Тег alt не відповідає вмісту зображення

Рис. 16 – Приклад невдалого метатегу alt у статті

Якщо йдеться про інтернет-магазин, де заповнюються картки товарів/послуг, тоді доцільно вказати назву та розпізнавальну ознаку (найменування, бренд, колір або розмір). Це допоможе пошуковим системам ідентифікувати зображення продукту. Нижче нехай і не вдалий (напис “фото 1 Мотокуртки” там явно зайвий), але приклад альту для картинки товару.

Оптимізація картинок, метатег товару на сайті

Рис. 17 – Приклад метатегу для товару мотомагазину

У полі Title прописуємо назву світлини чи малюнку. Саме воно висвітиться користувачу, який наведе курсором на картинку.

Оптимізація картинок, приклад тайтлу для зображення статті у блозі

Рис. 18 – Приклад Title для зображення у блозі салону антикварних меблів

В ідеалі поля Title та Alt варто прописувати різними, але краще заповнити їх однаково, ніж залишити порожніми. Ключові слова, які можуть помітити пошукові роботи, бажано залишити у підписах до картинок.

Існує розмітка OpenGraph, яка допомагає просувати матеріали за допомогою соціальних мереж. Вона підвищить клікабельність посилань на сайт.

Оптимізація картинок, перегляд у соцмережі

Рис. 19 – Приклад зображення посту з мікророзміткою

Так, за наявності цієї розмітки пост автоматично виглядає акуратнішим – зображення заливається в потрібному розмірі, доповнене посиланням та заголовком. Привабливі прев’ю будуть нести трафік із соцмереж. Найпростіше використовувати плагіни для CMS вашого сайту.

Якщо будуєте зовнішні анкорні посилання на них, текст повинен збігатися з вмістом зображення:

<a href=”https://example.com/ interior/home-design.jpg”>Світлина дизайну інтер’єру дому</a>

ВИСНОВКИ
Таким чином, як виглядає чек-лист оптимізації зображень на сайті:
1. При пошуку та обробці картинок пам’ятаємо, що контент створюється для користувача, але повинен відповідати вимогам пошукових систем, інакше ваші зображення ніхто не знайде.
2. Хороша якість, швидке завантаження, візуальна привабливість та передача сенсу – ті стовпи, на яких тримається ілюстративність контенту.
3. За потреби – редагуємо (зменшуємо вагу, надаємо унікальність, зберігаємо правильний формат картинок для сайту). Для просування контенту через соцмережі встановлюємо на сайт OpenGraph.
4. Оптимізуємо зображення, заповнивши метатеги Title та Alt для кожного з них. У полі Title вкажемо назву малюнку або світлини, у полі Alt, відповідно, короткий опис.

Якщо ви виконаєте ці рекомендації, зображення на вашому сайті не тільки запропонують користувачам різноманітний контент, але й однозначно вплинуть на трафік позитивно.

Що таке залученість, чому з нею так носяться блогери в Інстаграм, Тікток та інших соцмережах?

Тому що без залучених у життя акаунту підписників просування неможливе. Навіть не суперрезультативне, спрямоване на зростання профілю, а найпростіше просування. Інакше кажучи, про вас ніхто не дізнається. А якщо ви використовуєте майданчик як канал продажу, то й не придбає ваш товар. Тому що Інстаграм сьогодні – одна з найефективніших платформ для створення бренду, залучення аудиторії та продажів.

На прикладі Інстаграм і розберемося з цією метрикою:

 • що таке залученість;
 • які у неї складові;
 • як порахувати та підвищити показник.

1. Що таке залученість в Інстаграм

Залученість – взаємодії користувачів з акаунтом (лайки, коментарі на пости та сторіс, збереження та репости публікацій, перегляди та реакції на історії). Ось чому блогери випрошують реакції у підписників – це активність.

Чим більше взаємодій у користувача профілем, тим частіше він бачить новий контент у стрічці. Це – залучені акаунти, і таких користувачів називають залученими в життя та залаштунки блогера/бренду.

Що таке залучені акаунти?

Це відсоток людей в Інстаграм, які побачили пост чи сторіс й справді ними зацікавилися. Тобто підписників, які відстежують та реагують на контент профілю. Користувачі, яким цікаве інтернетне та реальне життя тих, на кого вони підписані. Вони є залученою аудиторією.

Що дають профілю залучені акаунти Інстаграм:

 • покази та охоплення;
 • зростання впізнаваності та довіри у підписників;
 • віральність контенту;
 • попадання у Рекомендоване;
 • продажі.

Чим більше людей бачить ваш контент, тим ви є популярнішими, і тим більше в акаунту шансів потрапити до Рекомендованого. А Рекомендоване наповнюється на основі інтересів вас як користувача: якщо ви залипаєте та зберігаєте рілс зі стрижками/мейкапом, лайкаєте та коментуєте профілі перукарів та візажистів, або ж зберігаєте подібні пости, то отримаєте в цей розділ Інстаграм схожі за тематикою картинки та ролики.

Залученість в Інстаграм Рекомендоване

Рис. 1 – Рекомендоване на основі інтересів (2 різні акаунти)

Рекомендоване сьогодні – шлях до успіху. Чим більша аудиторія вас побачить, тим більшу зацікавленість вони виявлять. Так ви підвищуєте свої шанси на приріст підписників та активних користувачів, які зацікавляться вашою продукцією.

2. З чого складається залученість

Термін залучення застосовують до контенту в соцмережі.

Що містить контент в Інстаграм:

 • пости основної стрічки (фото, відео, ІГТВ, рілс);
 • сторіс.

І для кожного виду публікації залученість буде своя, так як кожен вид контенту враховує свої взаємодії.

Показник залученості посту включає:

 • позначки “Подобається”;
 • перегляди відео;
 • коментарі користувачів;
 • відправки у Директ;
 • збереження собі у добірки;
 • ріпости у сторіс.

Для сторіс це:

 • відповіді (повідомлення у Директ або реакція);
 • репости.

У більш широкому розумінні до залучення також відносять:

 • підписки та відписки;
 • згадки @;
 • брендові хештеги #;
 • кліки за посиланням у сторіс.

Оскільки ці метрики прямо чи опосередковано впливають зростання, просування акаунта, і, зрештою, продажі.

Чим більше підписок, причому цільових – тим вища ймовірність отримання більшої кількості лайків, коментарів та інших реакцій.

Згадки та брендовані хештеги сприяють запам’ятованості та впізнаваності серед користувачів. Фоловер відзначив вас у пості, на фото чи у сторіс – він бажає привернути увагу бренду.

Що означає позначка:

 • прихована реклама (або антиреклама, якщо позначка з негативним посилом);
 • прохання бренду привернути до себе увагу;
 • демонстрація знайомих брендів (на кого люди посилаються у пості).
Залученість в Інстаграм згадування

Рис. 2 – Згадування у різних типах контенту Інстаграм

Позитивна чи негативна ця згадка, вам доведеться з нею працювати (репостом, відповіддю, лайком, реакцією). Наприклад:

Залученість в Інстаграм відповіді у сторіс на UGC

Рис. 3 – Варіанти відповідей UGC: репост, відповідь, лайк, реакція

Окрім згадок ви отримуєте контент користувача (User-generated content або UGC). Його можна не тільки репоснути в сторіс, а й запостити у профілі, якщо картинка красива та відповідає всім візуальним вимогам до зображення в акаунті бренду.

Вам – згадка + новий контент (історія чи пост).
Підписнику – увага бренду, знання того, що його голос є цінним.

Та сама ситуація з брендованими хештегами:

 • бренду – плюс до згадки та впізнаваності;
 • користувачеві – показ по хештегах та теоретичний приріст лайків/коментарів/збережень за тегом.

Підвищуйте свою репутацію в інтернеті, давайте користувачам фідбек.

Відстеження кліків за посиланням у сторіс.

Для цього використовується вбудований інструмент самої соцмережі – стікер. А з 27 жовтня Інстаграм оголосив, що тепер кожен користувач одержав можливість постити у сторіс посилання. Нагадаю – раніше стікер Посилання був доступний лише профілям із 10 000 фоловерів. Користуйтеся новою можливістю!

Залученість в Інстаграм використання стікера в історіях

Рис. 4 – Використання стікера в історіях

Як можна використовувати стікер Посилання?

Забезпечити товари з реклами або будь-які інші товари UTM-міткою та відстежувати у Статистиці натискання на стікер. Так ви дізнаєтеся, чи клікають користувачі на ваші посилання. Крім того, всі переходи за посиланням з UTM-міткою відобразяться у джерелах трафіку в Google Аналітиці.

3. Як порахувати залученість в Інстаграм

Зазвичай, під показником розуміють коефіцієнт залученості, ER.

ER – сукупність всіх реакцій на контент, поділена на кількість підписників профілю.

Порахувати залученість можна вручну та автоматично. Як правило, ER вважають для окремих постів.

Формула для розрахунку ER посту:

Формула для розрахунку залученості

Приблизні цифри ER для акаунтів в залежності від кількості підписників:

 • до 10 000 – 10-20%;
 • 10 000 – 100 000 – 5%;
 • 100 000 – 1 000 000 – 3%;
 • більше мільйона – 1%.

В інших джерелах можна знайти інші цифри, і це будуть лише приблизні значення. Тому що кількість та якість підписників у кожного профілю своя, як і тематика. І врахуйте, що чим більше в акаунті підписників, тим нижче буде коефіцієнт залученості.

Компанія Hootsuite та We Are Social наводить такі орієнтири по залученню в контент в Інстаграм для бізнес-акаунтів:

Залученість залежно від типу посту

Рис. 5 – Залученість в Інстаграм залежно від типу посту

 • для всіх типів постів норма ER – 1,94%;
 • фотопост – 1,18%;
 • відеопост – 1,5%;
 • карусель – 3,15%.

Карусель – найпривабливіший тип контенту в соцмережі. І це логічно і зрозуміло, тому що механізм вважає свайпи в каруселі як активну корисну дію – якщо користувач затримується й гортає фото, значить, йому цікавий зміст посту.

З 21 жовтня для підрахунку ER сторіс можна скористатися статистикою самого Інстаграм – Instagram Insight. Вона доступна за умови, що у вас підключений бізнес- або професійний акаунт.

Інстаграм статистика вкладка Залученість

Рис. 6 – Вкладка Залучені акаунти

Нас цікавить розділ Взаємодія з контентом, натискаємо на значок i:

Показник залученості в Інстаграм статистиці

Рис. 7 – Статистика (що має на увазі Інстаграм під залученістю)

Давайте тепер з цими даними порахуємо ER для публікації. Під кожним постом є кнопка “Статистика”, натискаємо на неї й дивимося на реакції.

Статистика взаємодій посту в Інстаграм

Рис. 8 – Статистика взаємодій посту

Вихідні дані акаунту:

 • підписників – 445;
 • позначок Подобається – 53;
 • коментарів – 16;
 • збережень – 4;
 • репостів – 0.

ER = (53 + 16 + 4) / 445 * 100% = 16,4%

16% – нормальний показник для маленького особистого акаунта.

Формули для підрахунку ER сторіс як такої немає. Але є метод, який я описувала у статті Підняття залученості у сторіс. Особистий досвід. Переходьте та рахуйте. Для цього вам обов’язково знадобиться підключена статистика Інстаграм (тобто бізнес або проф. акаунт/акаунт автора).

*Підключення статистики безкоштовне.

Порада щодо відстеження ER відео: користувачі часто взаємодіють із відео, переглядаючи його, а не натискаючи значок “Подобається”. Тому для аналітики відео використовуйте охоплення або коментарі, щоб отримати більш правдиві дані.
Саме охоплення, а не покази, тому що показник охоплення враховує унікальних користувачів, тоді як у покази записуються всі перегляди, включаючи повторні. А людина може переглянути одне відео кілька разів.

4. Як підвищити показник залученості

Основне, що потрібно робити для підвищення ER – постити сторіс та публікації. Саме на них реагують підписники.
І звичайно, не кидати своїх фоловерів без зворотного зв’язку (у п. 2 говорили про це).

Що сьогодні можна запропонувати:

 • будьте активні в сторіз – не потрібно постити аби що, продумайте, які теми вам буде зручно висвітлити й спробуйте з малого – щоденного ранкового вітання;
 • використовуйте стікери Інстаграм, вигадуйте з їхньою допомогою ігри;
 • ставте запитання та закликайте підписників писати в Директ – якщо питання об’ємне, за його мотивами можна написати пост, де розкрити тему докладно, або провести прямий ефір із розбором;
 • пишіть змістовні пости, які закликають до діалогу та коментування;
 • постіть каруселі – вище писала про користь цього формату (бажано 1 слайд = 1 думка, і збережіть читабельність тексту);
 • створюйте контент, який хочеться зберегти (добірки книг/сервісів/застосунків, історії на кілька фотокарток, інструкції – те, що підійде вашій ніші або вписується в загальну концепцію профілю);
 • проводьте прямі ефіри та зберігайте їх у профілі;
 • використовуйте формат рілс, адже рілс потрапляють у Рекомендоване – короткі відеоролики-лайфхаки, зазвичай вони веселі та ненапружені.

Дуже легко розповісти, як треба, але треба ще показати приклади й спробувати реалізувати запропоновані методи самостійно.

Наведу кілька прикладів ігор зі сторіс:

Підняття залученості гра зі стікерами в сторіс

Рис. 9 – Гра зі стікерами від видавництва @stary_lev

ВСЛ застосували відразу 2 види стікерів: вікно з відповіддю та вікторину. Механіка проста, а якщо підписник не знає відповіді, то пройде повз.

Підняття залученості гра в сторіс

Рис. 10 – Проста гра в сторіс від @zhyvy_prosto

У Живи просто бачимо тест із голосуванням “Так/Ні”. Механіка легка у втіленні – використовується лише один стікер. Після можна скласти приблизний портрет підписників й постити те, що відгукується більшість аудиторії профілю.

Підняття залученості в сторіс

Рис. 11 – Гра від офіційного профілю @rammsteinofficial 

А SMM-менеджер акаунту групи провів батл “Пісня проти пісні”: у кожному раунді підписники вибирали один із двох запропонованих треків. Переможець битви виходив до наступного туру. Так з’ясувалися три найпопулярніші пісні хлопців: Sonne, Du Hast та Ohne dich.

Використання стікерів – найпростіший та найзручніший спосіб зробити цікаву історію та залучити підписників взяти участь у ній. Спробуйте.

Як можна організувати та провести прямий ефір:

Прогрів перед прямим ефіром

Рис. 12 – Прогрів та сам прямий ефір у блозі @denominant

Де узяти ідеї для прямих ефірів?

Найпростіше – запитати підписників. Запостити сторіс з вікном для відповіді, нехай користувачі напишуть, що їм важливо та цікаво дізнатися.
Якщо ваш варіант – вікно залишиться порожнім, тобто охочих відповісти не буде, то шукаємо ідею самі. Аналізуємо пости та коментарі, відповіді у Директі – що запитували підписники, на що реагували. За підсумками у вас буде кілька тем для розбору.

Якщо ви щось продаєте, вам потрібна аудиторія, яка купуватиме ваші товари. Таргет – дуже хороший метод, але він вимагає грошових вливань. А інструменти підняття залученості – умовно безкоштовні, якщо профіль ведете ви самі, а не SMM-спеціаліст.
У першому випадку ви платите своїм часом на підбір ідей та розробку цікавих історій.
У другому – ще й своїми грошима на оплату роботи менеджера, дизайнера, фотографа. І первинний контент у будь-якому разі генеруєте ви, тому що бізнес – ваш, і вам краще знати відповіді на запитання у своїй ніші й ту інформацію, яка цікавить підписників та покупців.

Основні моменти підняття залученості розглянули. Спробуйте всі інструменти. Обов’язково. Без тестування теорія так і залишиться нерухомим знанням, від якого немає практичної користі.

Цільових підписників та високих ER!

Програма Google Partners надає рекламним агентствам та особам, які управляють обліковками Google Ads від імені компаній, можливість отримувати найактуальніші та найкорисніші інструменти для ведення кампаній Google Ads. Зокрема, доступ до звітів про нові продукти Google та закритих Beta, реліз яких ще не відбувся. Вона доступна 43 мовами більш ніж у 60 країнах.

Вступивши до програми, компанії можуть отримати статус партнера Google. Про нього можна дізнатися за значком у профілі Google Partners. Як правило, розміщується компанією на Головній сторінці, у футері сайту або у розділі, де розміщені нагороди та сертифікати.

Новини 2022 програми Google Partners

У рамках цієї програми пропонується три рівні співпраці: «Учасник», «Партнер» та «Провідний партнер». Чим вищим є цей рівень, тим більше у компанії можливостей та переваг співпраці з Google. Відповідно, найвигідніше потрапити до рейтингу Premium Google Partners.

Щоб отримати партнерський статус, потрібно відповідати вимогам, виконання яких перевіряється щодня. Вимоги для отримання рівня “Партнер” у 2022 році виглядають так:

 1. Показник оптимізації в акаунті Google Ads повинен становити не менше 70 %.
 2. Витрати на рекламу в акаунтах, якими управляє компанія, мають становити щонайменше 10 000 доларів США за останні 90 днів.
 3. Сертифікацію з Google Ads пройшли не менше половини фахівців компанії зі стратегічного планування реклами, але максимум – 100. Наявність хоча б одного сертифікату для кожного сімейства продуктів (пошукової мережі, КМС, відеокампаній, торгових кампаній, додаткових компаній), де витрати склали мінімум 500 доларів США за 90 днів.

Статус Провідного Партнера доступний приблизно 3% із загальної кількості компаній у кожній країні. Саме вони отримують піктограму провідного партнера Google. Сам статус переглядається щороку. Найкращі учасники відбираються у тому числі за такими критеріями:

 • зростання клієнтської бази (порівнюються поточний та попередній роки);
 • утримання клієнтів (у відсотках, згідно з показниками за поточний рік та за попередній);
 • обсяг інвестицій в інші продукти, крім пошукової реклами (визначається за відсотком витрат на кампанії, враховується за кожен календарний рік);
 • витрати на рекламу за рік (визначається за сумою витрат у всіх керованих акаунтах за кожен календарний рік).

У лютому 2022 року, в рамках нової програми Google Partners, статус провідного партнера Google отримали такі компанії, що спеціалізуються на цифровому маркетингу:

 • ITForce;
 • Promodo;
 • Netpeak;
 • Webpromo;
 • Livepage;
 • Aweb;
 • ROMAN.UA;
 • ADINDEX;
 • OdesSeo;
 • Turboweb;
 • Omelyanenko.pro;
 • Artjoker;
 • M. System;
 • Q-SEO Digital Agency;
 • SOTNIK;
 • UAATEAM.

Цей перелік є неповним, тут представлені лише ті, у кого на сайті знайдено клікабельне посилання на піктограму провідного партнера Google.

Кожен власник сайту хоче вийти в топ за ключовими запитами та зробити свій веб-ресурс найпопулярнішим у ніші. Комплексне просування сайту досягається сукупністю зусиль і методів, що застосовуються. Але зараз поговоримо конкретно про влучення в індекс, зокрема – про новий спосіб прискорити індексацію сайту. Йтиметься про інструмент Google Indexing API, який виявиться незамінним.
Новий API допоможе пошуковим системам просканувати сайт якщо не миттєво, швидше, ніж за допомогою файлів Sitemap. Незважаючи на рекомендації Джона Мюллера в Твіттері, згідно з якими він запропонував використовувати Google Indexing API тільки для сайтів з пошуку роботи та ресурсів із прямими трансляціями, на практиці інструмент працює з будь-яким типом даних.

1. Користь інструменту Google Indexing API

За допомогою нового API можна:

 • швидше індексувати контент, тому сайт ранжуватиметься краще;
 • покращити якість користувальницького трафіку, підтримуючи актуальність інформації на сайті;
 • в результаті зайняти місце у видачі вище, ніж конкуренти.

Розглянемо покроковий алгоритм його встановлення.
Перш за все, завантажуємо файл (модуль, що підключається) інструменту. Зручний спосіб вибираєте самі.

2. Підготовка: створюємо проект API

Отже, знайомимося з консоллю Google API.

Консоль Google API

Рис. 1 – Google API консоль

Переходимо за посиланням та з переліку варіантів вибираємо «Створити новий проект» Indexing API, а потім – «Продовжити». Перейшли на наступний екран – це все успішно створено.

Створення нового проекту на Google Cloud Platform

Рис. 2 – Новий проект на Google Cloud Platform

Далі потрібно створити службовий акаунт. Вибираєте проект, який щойно створили, переходьте на наступний екран і натискаєте кнопку «Створити акаунт служби».

Створення акаунту служби

Рис. 3 – Створення акаунту

Заповнивши ім’я та опис проекту, копіюємо ідентифікатор акаунту служби – він виглядає схожим на електронну пошту.

Назва та опис проекту

Рис. 4 – Деталі проекту

Натискаємо «Створити та продовжити», далі змінюємо свій статус на «Власник» і знову тиснемо на «Продовжити»:

Зміна статусу на Власник

Рис. 5 – Зміна статусу акаунту Власник

“Готово” – і ось ви вже можете завантажити файл, який містить ваш ключ API. Для цього клацнемо на три вертикальні крапки в стовпці «Дії». Вибираємо “Управління ключами”.
При переході на наступну сторінку натискаємо «Додати ключ» та вибираємо параметр «Створити новий ключ»:

Створення нового ключу

Рис. 6 – Додавання ключа

Випаде запит типу ключу: потрібно вибрати формат JSON, який передбачено за замовчуванням. Натискаємо «Створити»:

Вибір формату JSON

Рис. 7 – Створення ключа та вибір формату JSON

Якщо ви все зробили правильно, файл .json автоматично завантажиться у ваш браузер.
Після того, як ми переконалися, що ключ API успішно створено, підтверджуємо право власності на сервісний акаунт у Google Search Console.

Чому це важливо?

 1. Так ви отримаєте доступ до конфіденційної інформації про результати пошуку Google, що стосуються вашого сайту.
 2. Також зможете впливати на те, як вони виглядають та функціонують у результатах пошуку.
 3. Підтверджений власник може надавати іншим користувачам повний доступ до акаунту або лише для читання.

Способи, якими можна підтвердити право власності на акаунт, повністю розкрито у довідці Google.

Після закінчення перевірки ресурсу потрібно буде відкрити консоль пошуку Google, вибрати свій ресурс ліворуч і натиснути опцію «Налаштування», розміщену також ліворуч, але нижче, і позначену шестернею.

Далі послідовно натискаємо «Користувачі та дозволи» – трійка поряд з акаунтом – праворуч вгорі «Додати користувача». Повинне з’явитись спливаюче вікно. Це вимагає ввести ідентифікатор акаунту служби в полі “Адреса електронної пошти”. Коли ви дали повний доступ до акаунту, натисніть «Додати».

Додаємо користувача

Рис. 8 – Додавання користувача

На екрані з’явиться акаунт служби як новий власник.

Переконавшись, що сервісний акаунт доданий як власник всіх сайтів у Search Console, ви зможете використовувати один проект, сервісний акаунт і ключ JSON API на кількох веб-ресурсах. Це як мінімум зручно.

3. Налаштовуємо плагін Google Indexing API у WordPress

Є три варіанти встановити плагін Indexing API:
1. За допомогою панелі адміністратора WordPress:
Панель управління WordPress → Плагіни → Додати новий:

Панель управління WordPress, додати плагін

Рис. 9 – Додавання плагіну на панель управління WordPress

2. Завантаживши zip-файл із панелі інструментів WordPress, далі вибираємо «Плагіни» → «Додати новий» → «Завантажити»:

Завантаження плагіна Instant Indexing

Рис. 10 – Плагін Іnstant Indexing, завантаження

3. Розпакувавши zip-файл на свій комп’ютер, а потім завантажити на свій сервер до папки /wp-content/plugins нову папку fast-indexing-api.
Встановивши плагін, перейдіть в адмінці WordPress до Rank Math, що знаходиться на панелі зліва. Виберіть пункт Instant Indexing Settings. На першій вкладці Google API Settings вставте вміст файлу JSON або просто завантажте його.

Потрібно вибрати типи повідомлень, яким Indexing API має надсилати запити Google для сканування веб-сайту під час публікації або оновлення повідомлень. Не забуваймо натиснути «Зберегти зміни».

Плагін Іnstant Indexing, налаштування

Рис. 11 – Налаштування плагіну Іnstant Indexing

І завершальний етап – використати API індексування Google. Мета – миттєво проіндексувати будь-яку посаду або сторінку вашого сайту.

Знаходимо вгорі сторінки вкладку «Консоль», переходимо на підвкладку «Миттєве індексування» і вводимо URL-адресу, одну або декілька, у поле з тією ж назвою. Натискаємо кнопку «Надіслати в API», внизу з’явиться сповіщення «Готово»:

Миттєва індексація за допомогою плагіну

Рис. 12 – Сповіщення Готово, миттєва індексація

Насправді спеціально переходити на вкладку і вводити урли списком немає потреби. Це можна робити й простіше у розділі «Повідомлення WordPress». Там є опція оновити кожне повідомлення або перевірити його статус:

Індексація у розділі Повідомлення

Рис. 13 – Опція миттєвої індексації у розділі Повідомлення

От і все. Тепер можна індексувати сторінки вашого веб-ресурсу швидше, ніж звичайно.

Щоб перевірити, чи проіндексував Google сторінку, можна скористатися журналами доступу.

Це окремий плагін, який працює незалежно від Rank Math, хоча розробниками і рекомендується спільне їх використання. І пам’ятайте, ви можете запитувати індексацію URL-адрес в домені лише цього домену, а не інших веб-сайтів, навіть якщо вони підтверджені за допомогою того ж акаунта.

4. Як виправити найпоширеніші помилки

Варто сказати пару слів і складнощі, які виникають. На початковому етапі вони бувають в кожного користувача.

 1. Якщо відмовлено у доступі, тобто не вдається підтвердити право власності на URL, необхідно переконатися, що сервісний обліковий запис вказаний як власник сайту в Search Console.
 2. Якщо запитаний об’єкт не знайдено, потрібно консоль API для публікації/оновлення сторінки один раз. Далі можна використовувати дію «Отримати статус».
 3. Якщо Indexing API раніше не використовувався в проекті [назва] або вимкнено, вам буде достатньо скопіювати та вставити URL-адресу у браузер. Плагін повинен відкритися, вибираєте ваш проект у списку, який розкривається вгорі, та включаєте API.
 4. Якщо надходить повідомлення «Помилка не визначена», ви намагаєтеся надіслати на індексацію URL-адреси з іншого ресурсу. Потрібно переконатися, що URL-адреси знаходяться в тому ж домені, що і той, з якого ви ініціюєте запити на індексування.

Нехай застосування нового інструменту виявиться корисним для вашого веб-ресурсу!

Побачивши сучасний сайт зі зручним інтерфейсом, хочеться запозичити його фішки для просування власного веб-ресурсу. Чи не перше питання, яке виникає – це вибір його програмного забезпечення, яке ще називають CMS, або рушій.

Напевно, вам знадобиться дізнатися CMS сайту і при розробці сайту з нуля. Незважаючи на першу думку, що з цим не впоратися без знань про роботу серверів, все зовсім інакше. Сьогодні розповімо про те, як зрозуміти, на якому рушії або фреймворку розроблений сайт, що сподобався вам. Але спочатку розберемося, у чому між ними полягає різниця.

1. Рушії та фреймворки: на чому зроблено сайт

CMS (Content Management System) – це система керування контентом. Не враховуючи технічні особливості роботи веб-ресурсу, адміністратор з її допомогою може управляти інформацією. Наприклад, додавати, редагувати та видаляти текстові, аудіо- та відеоматеріали. Також можна створювати нові веб-сторінки, редагувати каталоги товарів в інтернет-магазинах та здійснювати безліч інших дій онлайн. Сьогодні особливо актуальна й опція налаштування seo-параметрів.

У кожного рушія є свої інструменти адміністративної панелі, свої особливості та реалізація дизайну. Найпопулярнішими CMS вважаються WordPress, Joomla та 1C Bitrix, трохи менше – Drupal та OpenCart.

Переваги розробки сайту на CMS:

 • не потрібні спеціальні знання та навички програмування;
 • якщо потрібна інструкція, легко знайти супутню документацію у мережі;
 • можливості сайту легко розширити, використовуючи плагіни;
 • технологія вже є, знадобляться дизайн, заповнення контентом і настроювання опцій.

Що ж до фреймворків, то вони є набором певних заготовок для програмної платформи. Це якийсь шаблон із вбудованими інструментами, до якого можна внести додаткові зміни, але не доведеться писати весь код із нуля. Фреймворк – проміжний програмний продукт між системою CMS, де користувачеві нічого не потрібно винаходити, та написаним програмним кодом, який дійсно потрібно вміти створювати. Він дає зручність розробки і скорочує витрати на створення веб-сервісів, але відкритість коду вимагає окремого вирішення завдання безпеки.

Крім того, фреймворки вирішують такі завдання, як робота із системою файлів, обробка помилок. Програми, створені з їхньою допомогою, значно простіше доопрацьовувати, оскільки структура автоматизована. А наповнення багато в чому залежить від поставлених завдань. Фреймворки прив’язані до мов програмування чи конкретних технологій – підсумкова якість продукту та супутня техпідтримка сильно залежить від кваліфікації вихідного виконавця.

Переваги розробки сайту за допомогою фреймворку:

 • можливість активно змінювати веб-ресурс (менше обмежень щодо функціональності);
 • вище продуктивність, є готові пакети для доповнення програмного продукту;
 • тестування на помилки підвищує безпеку.

2. Методи визначення CMS: пробуємо вручну

Отже, якими методами може бути виконана перевірка CMS, щоб зрозуміти, як працює ресурс, що сподобався вам.

 1. Двигун у футері сайту

Найпростіше, з чого можна почати – подивитися, чи ця інформація не написана у футері сайту, якщо він імовірно створювався на основі шаблону. Назва CMS може бути написана внизу дрібним шрифтом, але, як правило, сучасні відвідувані сайти цю опцію відключають.

Як визначити CMS сайту, приклад на базі Joomla

Рис. 1 – Приклад сайту на базі Joomla

2. Вид необроблених посилань

Візуальне оформлення посилань на сайт теж може багато розповісти. Єдиний момент – для цього вони не повинні оброблятись генератором URL. Відповідно, WordPress покаже посилання як site.com/р=123, Joomla – як site.com/content/view/12/345/, інші рушії також будуть демонструвати інший вид посилань, їх можна загуглити.

Необроблене посилання

Рис. 2 – Приклад необробленого посилання на сайті Київського планетарію

3. Вхід до адмінпанелі

Щоб дізнатися про CMS, можна спробувати ввести посилання для входу в адміністративну панель сайту. Змінюючи приставки різних рушіїв, підбираєте необхідну комбінацію. Вгадати нескладно, оскільки поширених рушіїв не так багато:

 • WordPress – site.com/wp-admin/.
 • Joomla – site.com/administrator/.
 • 1С Бітрікс – site.com/auth/.
 • Drupal – site.com/user/.
 • OpenCart – site.com/admin/.
Посилання на вхід до адмінки PPCSEO

Рис. 3 – Приклад входу до адмінки, сайт PPCSEO

Якщо комбінація не підійшла, значить, або ресурс не на CMS, або варто скористатися іншим способом визначити платформу.

4. Початковий html-код

Натиснувши в браузері комбінацію клавіш Ctrl+U, можна відкрити вкладку з вихідним html-кодом сайту. Метатег «generator» допоможе визначити тип CMS точніше: як правило, він прописується у структурі. Наприклад, <meta name=”generator” content=”WordPress 3.5″ />.

У нашому випадку, втім, варіант написання виглядає інакше, але все одно визначити CMS можна:

Код сайту із зазначенням CMS

Рис. 4 – Приклад коду сайту із зазначенням CMS

На багатьох сайтах метатег «generator» видалено, тому легше скористатися іншими варіантами.

5. Шлях до файлів оформлення

На сторінці коду сайту знадобиться посилання на файли оформлення css та js. Вони будуть відрізнятися для кожній CMS. У кореневій системі WordPress ви побачите wp-content або wp-includes. А, наприклад, у Drupal це буде виглядати як /sites/default/files.

Шлях до файлів оформлення

Рис. 5 – Приклад шляху до файлів оформлення

6. Robots та службові сторінки

Незалежно від того, на якому рушії працює сайт, на ньому є файл robots.txt, який відповідає за індексування, а також заборону на показ та дублювання сторінок технічного призначення. Так ось, відкриємо сайт і доповнимо адресний рядок “/robots.txt”. Дізнавшись назву директорій, ми зрозуміємо, яка CMS використовується в цьому випадку.

За аналогією з попереднім прикладом візьмемо рушії WordPress і Drupal: їх можна відрізнити за рядками «Disallow: /wp-admin/» та «Disallow: /?q=admin/».

7. Заголовки http:/

Щоб зрозуміти, чи доступний контент пошуковим роботам, потрібно іноді перевіряти відповідь сервера. Як дізнатися CMS сайту – інформація про рушії міститься в http-заголовках відповіді. Щоб перевірити їх, легко скористатися таким сервісом як Checkmy. Вводиться адреса та надсилається запит.

Як дізнатися CMS сайту, сервіс Сheckmy

Рис. 6 – Інтерфейс сервісу Сheckmy

У пошуку може допомогти рядок X-Powered-CMS або Set-Cookie. Варто вказувати URL-адресу з основним протоколом, щоб уникнути перевантаженості інформацією.

3. Автоматична перевірка CMS сайту – підключаємо онлайн-сервіси, розширення та парсери

Якщо результат не вразив, то можна скористатися спеціальними програмами. Їхній принцип роботи загалом схожий: потрібно лише ввести необхідний вам URL та отримати результат.

Серед найкращих програм, які онлайн-світ готовий запропонувати користувачам, виявилися такі:

 • ITrack – лідер за поширеністю, у його основі понад 60 систем управління;
Сервіс ITrack

Рис. 7 – Інтерфейс сервісу ITrack

 • WhatCMS – зручний, визначає під 400 різних рушіїв та мову програмування, якою він зроблений;
Сервіс WhatCMS

Рис. 8 – Інтерфейс сервісу WhatCMS

 • 2ip – простий та зрозумілий інтерфейс, розпізнає до 70 CMS, але іноді дає хибний результат;
Сервіс 2ip

Рис. 9 – Інтерфейс сервісу 2ip

 • Built With – може показати не тільки рушій або фреймворк, але й аналітику веб-ресурсу, тому потрібні дані опиняться в розділі Content Management System унизу сторінки.
Сервіс Built With

Рис. 10 – Інтерфейс сервісу Built With

Є й розширення для браузерів з функцією автоматичного визначення рушія або фреймворку – як підвид перерахованих вище десктопних програм, так і самостійні розробки. Працюють через Chrome та інші браузери. Це ще зручніші інструменти, які чи не в один клік відповідають на питання, як дізнатися, на якій платформі зроблено сайт. У їхньому рейтингу лідирують Wappalyzer , підтримуваний більшістю браузерів, та WhatRuns , який за кількістю даних трохи поступається іншим.

Сервіс Wappalyzer

Рис. 11 – Інтерфейс сервісу Wappalyzer

Cервіс WhatRuns

Рис. 12 – Інтерфейс сервісу WhatRuns

Не можна не згадати й програми-парсери, які бувають десктопними та серверними. На підставі заданих параметрів вони збирають інформацію та визначають дані, потрібні вам. Наприклад, допомагають вирішити завдання SEO щодо індексації або зворотних посилань. Визначають вони й CMS. Найпоширеніший серед цих інструментів A-Parser: він видає потрібну інформацію швидко, але має лише платну версію.

Сервіс A-Parser

Рис. 13 – Інтерфейс сервісу A-Parser

Таким чином, варіантів, як дізнатися рушій сайту, який вам сподобався – багато. Чи користуватиметеся найзручнішою для вас програмою на постійній основі або вдастеся до ручних способів визначення декілька разів, залежить тільки від ваших подальших намірів. Зробити якісний веб-ресурс складно, тому потрібно придивлятися не тільки до інтерфейсу та адмінки, проте й всебічно вивчити параметри аналітики, а також спілкуватися з досвідченими вебмайстрами. Але результат вартий того. Успіхів у цій нелегкій справі!