On-Page SEO: як оптимізувати контент блогу для пошукових системОтримати більше трафіку від пошукових систем мріє кожен власник блогу. Для цього його сторінки повинні знаходитися у першій десятці видачі, інакше при пошуку інформації люди просто не дійдуть до перегляду ресурсу. У досягненні кращих результатів ранжування в пошукових системах і полягає мета on-Page SEO, про яке ми поговоримо нижче.

Оn-page, або так зване внутрішнє SEO, є процесом оптимізації сторінок сайту. Він включає спектр цільових практик і технік в рамках маркетингової стратегії, які застосовуються до вмісту веб-сторінок. Це дозволяє підвищити їхній рейтинг в органічному пошуку.

Особливість цього виду просування полягає в тому, що фокус оптимізатора тримається не тільки на суті контенту, доступного користувачам, але і на HTML-коді, на структурі сайту і на поліпшенні юзабіліті. Результат – пошукові роботи повинні легко аналізувати вміст блогу, а також виводити його вище у видачі.

Перед оптимізацією контенту вкрай рекомендується провести SEO-аудит, який дозволить виявити слабкі місця конкретного блогу і його критичні проблеми. Також аудит допоможе зрозуміти обсяг тих завдань, які мають бути.

1. Критерії якісного контенту: перевіряємо вміст блогу

Якщо у вас в блозі вже є контент і ви хочете його оптимізувати для пошукових систем, попередньо оціните матеріали за такими трьома критеріями.

1. Релевантність 

Саме вона є важливою складовою on-Page SEO. Спершу важливо визначити наміри користувача, що шукає запит, і тільки потім оптимізувати сторінки під результат або створювати контент з нуля.

Так, якщо читач блогу знаходиться в режимі дослідження, то його запити підійдуть для ранжирування поста пошуковими системами. А ось якщо він налаштований на покупку конкретного товару або певним чином впливати, то є сенс відфільтрувати ті запити, які не відповідають пошуковим намірам, і видати максимально релевантну інформацію.

У прикладі нижче – за запитом “як зробити презентацію крутий і такою, що запам’ятовується” випадають переважно матеріали з блогів. Тобто люди готові читати про це і аналізувати матеріал. Якби ми ввели запит, припустимо, “шкіряна куртка”, ймовірність потрапити на сторінку інтернет-магазину або прайс-агрегатора збільшилася б в рази. І якщо в блозі йдеться про шкіряних виробах, то потрібно підбирати ключові запити з довгими хвостами, щоб на них кликала потрібна цільова аудиторія.

Приклад релевантності запиту в ТОПі

Рис. 1 ‒ Приклад релевантності запиту в ТОПі

Більш того, у цього критерію є три складові: тип, формат і спосіб подання контенту.

Для блогу типом контенту може бути окремий запис (пост) або сторінка записів, відсортованих за категоріями.

Формат контенту найбільш різноманітний саме в блогах. Так, він може бути поданий у вигляді:

 • новинного матеріалу;
 • огляду;
 • інструкції;
 • списку;
 • точки зору.

Практично будь-який контент зі словом “ідеї”, “чек-лист”, “топ способів, як …” є списками, а “Як вибрати …” ‒ оглядами. Більшість результатів за запитом на кшталт “перевстановлення Віндоус” є інструкціями. Адаптуйте формат контенту до оптимального сприйняття аудиторії тієї тематики, на яку ведете блог.

Спосіб подачі контенту розкриває тему через правильно вибраний формат. Так, новинні матеріали часто подаються у форматі тексту. Інструкція може виявитися найбільш популярною як у формі списку, так і відео. Потрібно лише вибрати той спосіб, який виявиться найбільш корисним і, відповідно, приверне більше трафіку.

Наприклад, нижче очевидний попит запиту “як приготувати капучіно” у форматі покрокових інструкцій, відео- й текстовою. Пошукові системи виводять їх у топ.

Приклад затребуваності запиту в топі

Рис. 2 ‒ Приклад затребуваності запиту в топі

Згодом контенту блогу знадобиться оптимізація ключів.

2. Читабельність

Крім очевидних відповідей на питання “Для якої аудиторії створено контент блогу, як пошукові системи ранжують її запити”, актуальною залишається і читабельність матеріалів. Пошукові системи поліпшать результати ранжування тільки в тому випадку, якщо користувацька поведінка підтверджує якість контенту й простоту його сприйняття.

Щоб візуально розділити текст на блоки, що легко сприймаються, використовуйте підзаголовки до 70 символів. Структуруйте матеріал за допомогою нумерованих та маркованих списків, вставляйте зображення. Якщо контент створений для фахівців, то абревіатури і терміни виявляться доречними, проте новачків вони можуть відлякувати. В абзаці краще залишати по 2-3 речення, не більше.

3. Особливості подачі, що запам’ятовуються

Тем для блогу, в яких можна запропонувати дійсно унікальний матеріал, небагато. Але найчастіше вони й не потрібні. У популярних темах, які знаходяться в топі, завжди можна обіграти поліпшені характеристики чого-небудь, запропонувати нові рішення, привести унікальні приклади або подивитися на проблему під іншим кутом зору.

Ось приклад блогу з комп’ютерних ігор, який ні з чим не переплутають ані користувачі, ані пошукові системи.

Приклад унікальної подачі контенту в блозі

Рис. 3 ‒ Приклад унікальної подачі контенту в блозі

Чим зрозуміліше і докладніше викладено контент, тим більше поведінкові сигнали будуть працювати на користь сайту. Відповідно, у пошукачів є сенс показувати його частіше, піднявши у видачі вище.

2. Оптимізація контенту блогу для пошукових систем

Технічна складова не менш важлива для on-Page SEO, ніж якість матеріалів. Спираючись на фактори ранжування, оптимізуємо контент для пошукових систем. До цих факторів крім якості контенту, про який ми вже поговорили, відносять:

 • грамотно вписані ключові слова в текстах;
 • швидкість завантаження сторінок;
 • мобільну оптимізацію (адаптивний дизайн, підлаштування під розміри екрану);
 • користувацький досвід (показник відмов, час на сайті);
 • URL, зрозумілий людині;
 • метатеги та підзаголовки;
 • мікророзмітки.

Розглянемо основні з них.

 1. Проаналізувавши критерії якості вашого контенту, можете приступити до оптимізації ключів. SEO-фахівці досліджують ключові слова в пошукових системах, щоб знайти теми, цікаві користувачам, і використовувати дані для планування подальших публікацій контенту. Для цього вони складають семантичне ядро.

Але можна перевірити популярність ключових слів і самостійно. Вводите в Google запит і дивіться, які варіанти він запропонує.

Рис. 4 ‒ Пример поисковых подсказок

Рис. 4 ‒ Приклад пошукових підказок

Це допоможе зрозуміти, як насправді користувачі шукають інформацію, і про що краще писати в блозі надалі. Побачивши топ статей конкурентів за запитом, нам потрібно переконатися, що мова йде про матеріали в блогах, і перевірити їх заголовки в Google знову. Є сервіси, які прискорюють цей процес.

У зазначеному нижче прикладі в текстовому контенті перетинаються ключі “слалом на роликах ‒ база”, “слалом на роликах ‒ навчання базових елементів”, “базові слаломні елементи”.

Приклад перетину ключових слів

Рис. 5 ‒ Приклад перетину ключових слів

Тематичну релевантність контенту можна поліпшити, якщо крім основних ключових слів в матеріалі є й другорядний контент, який також необхідний для поглибленого розуміння теми.

У цьому може допомогти інформація, отримана в ході аналізу сторінок блогів конкурентів в топі видачі за однією тематикою:

 • ланка, яка об’єднує ці сторінки: коректність термінів, загальні підзаголовки;
 • ключі, що перетинаються між декількома сторінками;
 • підтеми серед ключових слів релевантних сторінок, які ранжуються в топі.

Крім того, можна подивитися блоки “Люди також шукають”. Вони містять додаткову інформацію, цікаву користувачам.

Що стосується текстів у блозі, то залежно від довжини статті ключові слова з семантичного ядра повинні бути розподілені рівномірно через кожні 400-500 символів.

2. Швидкість завантаження сайту вважається одним із ключових чинників ранжування вже більше ніж десять років. Мало хто буде чекати, поки завантажиться сторінка, навіть якщо вона знаходиться в топі видачі, скоріш за все, шукач перемкнеться на швидшу.

Приклад перевірки швидкості завантаження сайту

Рис. 6 ‒ Приклад перевірки швидкості завантаження сайту

3. Пильну увагу потрібно приділити тегам Н1-Н3, мета-описам, title та alt. У них актуально розміщувати високочастотні ключові слова, це підкреслює релевантність запиту, важливу для користувачів.

Заголовок сторінки title ‒ посилання на сторінці результатів пошукової системи. Від нього залежить, чи відповідає сторінка пошуковому запиту користувача, отже, підвищиться її клікабельність та вийде залучити трафік на сторінку. Отже, title важливо зробити привабливим, ключовик за потреби можна відмінювати. Оптимальна довжина цього тегу становить до 100 символів.

Приклад ємного та корисного тайлу в статті

Рис. 7 ‒ Приклад ємного та корисного тайлу в статті

Мета-опис, тобто дескріпшен, є коротким описом сторінок, можливо, спонукає до дій. Його можна побачити в пошуковій видачі разом із заголовком сторінки та її URL-адресою.

Вимоги до дескріпшену:

 • містить ключові слова;
 • повинен точно описувати інформацію сторінки;
 • в ідеалі підвищує клікабельність;
 • оптимальна довжина становить 160-200 символів.
Приклад дескріпшена головної сторінки блогу

Рис. 8 ‒ Приклад дескріпшена головної сторінки блогу

Теги заголовків не тільки допомагають користувачам легше сприймати контент, але й спрощують індексацію сторінок блогу пошуковими роботами. Це елементи HTML-коду сайту, які представляють заголовки на сторінці і розташовані за ієрархією зверху вниз. Кожна сторінка блогу повинна мати унікальний набір тегів заголовків.

Теги-заголовки дозволяють структурувати сторінку і розділити її на розділи та підрозділи. Це допомагає пошуковим роботам обробити контент та представити його у видачі.

Приклад підзаголовка в статті блогу

Рис. 9 ‒ Приклад підзаголовка в статті блогу 

Використання Alt для опису зображень допоможе їх оптимізувати. Вони теж можуть ранжуватися у видачі, залучаючи трафік на сторінки блогу. Альтернативний текст є атрибутом, який описує зображення в тому випадку, якщо сайт не може його графічно відобразити.

Що потрібно для оптимізації зображень:

 • лаконічну назву, що відображає суть;
 • короткий опис, при цьому не допускайте переспаму ключами;
 • при великому розмірі зображення його варто стиснути до середнього розміру.
Приклад прописаного альту для зображень

Рис. 10 ‒ Приклад прописаного альту для зображень

 1. URL-адреси сторінок, які повинні бути короткими, але інформативними. Відомо, що Google обрізає довгі адреси в пошуковій видачі.
Приклад правильної URL-адреси

Рис. 11 ‒ Приклад правильної URL-адреси

Попри те, що важливість URL з ключовими словами вже спростували співробітники Гуглу, правильно складений, так званий зрозумілий людині УРЛ допоможе оптимізувати контент для пошукових систем.

5. Пошукові системи краще індексують вміст сторінок при використанні мікророзмітки Schema.org.

Результати видачі називаються розширеними сніпетами. Вони відображаються з зірковим рейтингом, рев’ю, зображеннями, виглядають набагато краще та викликають бажання клікнути на них. Крім того, структурують дані на сайті для пошукових систем. Тому нехай цей фактор впливає на відвідуваність і трафік не напряму, але мати його на увазі потрібно.

Приклад мікророзмітки

Рис. 12 ‒ Приклад мікророзмітки

6. У мікророзмітки Schema.org є декілька типів: наприклад, Product, Review, Recipe, FAQ або How-to.

Якщо головна функція блогу інформаційна, то можна оптимізувати його контент під блоки з відповідями. Вони знаходяться вгорі видачі і стисло відповідають на питання користувача, буквально довжиною в один абзац. Для цього в контенті повинен бути створений цей абзац з короткою відповіддю. Втім, відповідь на питання може наводитися у вигляді таблиці або списку.

Приклад відповіді на питання в блоці

Рис. 13 ‒ Приклад відповіді на питання в блоці

Згідно з дослідженням Advanced Web Ranking, сніпети швидких відповідей забезпечують близько 33% CTR, отже, потрапляння до швидких відповідей впливає на відвідуваність сайту.

3. Помічники для on-page SEO. Шукаємо інструменти

Для проведення внутрішнього SEO виявиться корисним наступний перелік інструментів:

 1. Google Keyword Planner або Yandex.Wordstat ‒ ці сервіси покажуть частоту пошукових запитів ключових слів та дадуть можливість перевірити, чи всі варіанти ключів враховані.
Google Keyword Planner

Рис. 14 ‒ Google Keyword Planner

 1. Explorer Ahrefs ‒ звіт “Органічні ключові слова” також допоможуть знайти ключові слова ваших конкурентів.
Explorer Ahrefs

Рис. 15 ‒ Explorer Ahrefs

 1. Плагін Yoast SEO ‒ дозволяє заповнювати метатеги для постів блогу. Аналогічні йому за функціоналом є All in One SEO Pack та The SEO Framework.
Yoast SEO

Рис. 16 ‒ Yoast SEO

 1. MetaTags.io ‒ забезпечить попередній перегляд у пошуковій видачі тегів title та meta description, а також URL-адрес.
MetaTags.io

Рис. 17 ‒ MetaTags.io

 1. На етапі оцінки читабельності контенту будуть актуальні сервіси Адвего та Главред.
Адвего

Рис. 18 ‒ Адвего

Главред

Рис. 19 ‒ Главред

 1. Page Speed Insights ‒ інструмент від Google, за допомогою якого легко перевірити швидкість завантаження сайту та оцінити її ефективність для обох версій веб-ресурсу, мобільної та десктопної.
Page Speed Insights

Рис. 20 ‒ Page Speed Insights

 1. Ahrefs SEO Тoolbar ‒ аналізує структури інших сторінок, які ранжуються в топі.  
SEO Тoolbar

Рис. 21 ‒ SEO Тoolbar

 1. Google Trends ‒ показує підвищення або зниження інтересу користувачів до вибраних запитів.
Google Trends

Рис. 22 ‒ Google Trends

 1. ShortPixel ‒ слугує для стиснення зображень та допомагає їх оптимізувати.
ShortPixel

Рис. 23 ‒ ShortPixel

Використання цих сервісів та програм допоможе оптимізувати контент блогу для пошукових систем і досягти кращого ранжування. Важливо, щоб усі його чинники, від авторитетності контенту до правильного заповнення метатегов, були опрацьовані, тоді шанси на потрапляння в топ значно підвищаться.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитися

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: