- 1. Книги з інтернет-маркетингу в цілому
- 2. Література для SEO-фахівців
- 3. Книги з веб-аналітики
- 4. Література з SMM
- 5. Книги зі створення контенту
Зараз так багато різних джерел інформації – сайти, телеграм-канали, семінари, підкасти, блоги – що новачку в сфері інтернет-маркетингу легко розгубитись у пошуку потрібних знань. Згодом кожен напрацьовує власну базу джерел новин про світ digital, вибравши серед них декілька найзручніших та найдостовірніших. Але найбільш структуровану інформацію, як і раніше, дають книги.
Сама специфіка послідовної подачі інформації, на відміну від уривчастих відомостей в окремих статтях і на каналах, допомагає читачеві розібратися від простого до складного. Крім того, книги допомагають залучатися до чужого досвіду, адже вчитися лише на власному – це затратно не лише за часом, але й фінансово.
книг у цій статті суб’єктивна, але напевно більшість з них заслуговують на те, щоб вважатися корисним джерелом інформації. Інтернет-маркетинг охоплює безліч різних напрямків, тому тут є книги як для тих, хто робить перші кроки, так і для фахівців з досвідом.
1. Книги з інтернет-маркетингу в цілому
1. Філ Барден “Злом маркетингу”

У кожного з нас бувало так, що ми піддавалися імпульсу і купували щось, на перший погляд абсолютно нелогічно. Так от, існують певні закономірності, які можна використовувати для успішної маркетингової діяльності. Ця книга на прикладах пояснює дії покупців доступною для читача мовою, при цьому спростовуючи багато стереотипів за допомогою нейробіології. Вона підійде не тільки для новачків у галузі, а й для більш досвідчених фахівців.
Йтиметься про маркетингову модель, тісно пов’язану з психологією вибору.
Інформація, викладена у книзі, заснована на дослідженнях Деніела Канемана, який є Нобелівським лауреатом, який започаткував поведінкову економіку.
2. Антон Воронюк, Олександр Поліщук «Актуальний інтернет-маркетинг»

Ця книга хороша тим, що її автор дуже докладно розбирає інструменти, що діють, маркетологів і пояснює, як використовувати їх у бізнес-аналітиці ефективно.
Уся інформація, наведена в книзі, зібрана в експрес-курс з маркетингових прийомів та спрямована на:
- підвищення рівня продажів;
- залучення клієнтів;
- збільшення конверсії.
Абсолютним новачкам, можливо, вона здасться трохи складною для сприйняття, але підтягнути свої знання та розібратися в тому, що таке SEO, метатеги, Google Analytics ніколи не завадить. Швидше, книга стане в пригоді тим підприємцям-початківцям, хто вже почав спроби залучати цільову аудиторію на свій сайт, але зіткнувся з труднощами. Вона дасть читачам розуміння основ маркетингу та роботи з контентом.
Книга містить кейс, у якому автор на своєму прикладі показує – інструменти, запропоновані ним, працюють.
3. Філіп Котлер, Хермаван Картаджайя, Айвен Сетіаван «Маркетинг 4.0. Розворот від традиційного до цифрового: технології просування в інтернеті»

Про що ця книга? Про вплив інтернет-технологій на спілкування з клієнтами. Бізнес ведеться дедалі прозоріше, а споживач стає дедалі більш вибірковим. Саме персоналізація товарів та послуг дозволить вибирати вас, а вміння підключити всі можливі канали просування дозволить випередити більшість конкурентів. Про те, як побудувати грамотний нетворкінг, і йтиметься.
Книга виявиться корисною для інтернет-маркетологів, що є початківцями.
4. Євгенія Крюкова, Денис Савельєв »100+ хаків для інтернет-маркетингу»

Особливість цієї книги – у відсутності монотонної теорії. Кожен інструмент чи порада обов’язково містить інструкцію, як впровадити прочитане на практиці, чек-листи та способи досягнення результату. Тут викладено конкретні рекомендації у таких підгалузі інтернет-маркетингу, як email-розсилки, SMM, SEO-просування.
Наприклад:
- способи, як безкоштовно просунути товар у соціальних мережах;
- створення вірального контенту;
- прийоми підвищення сайтів у видачі;
- послуги для організації розсилок.
У книзі багато скріншотів та зображень. Наявність успішних кейсів демонструє ефективність того, про що йдеться у тексті, а розбір помилок дозволяє вчитися на чужому досвіді.
5. Олексій Філановський «Карго-маркетинг і Україна»

Відомий український маркетолог стверджує, що ми живемо під час перемоги карго-маркетингу – коли живучі міфи про бізнес заважають досягати успіху. У книзі пропонуються інструменти та методи, які допоможуть стати маркетингу ефективнішим, вирішуючи бізнес-завдання.
Читачі дізнаються:
- як грамотно задовольнити потреби споживача;
- як створити цінність товару чи послуги, не відстаючи від конкурентів;
- які тренди задаватимуть розвиток бізнесу і як змінювати маркетингову стратегію в Україні, щоб триматися на плаву.
2. Література для SEO-фахівців
1. Ірина Шаміна, Анастасія Носаченко «Total SEO. Повний практичний посібник з просування сайтів»

Поданий комплект у двох томах можна назвати енциклопедією. Тут зібрано дуже багато інформації про SEO-просування, роботу з текстами та контент-менеджмент.
Питання, які охоплює двотомник:
- фактори ранжування – внутрішні та зовнішні;
- збирання аналітики;
- канали для залучення трафіку;
- семантичне ядро;
- репутація онлайн – як створити потрібну;
- планування бюджету.
2. Стефан Спенсер, Ерік Енж, Ренд Фішкін, Джессі Стрикчіола «SEO – мистецтво розкрутки сайтів» для початківців»

Вже той факт, що в книзі понад 800 сторінок, дозволить визнати її глобальним підручником з оптимізації веб-ресурсів. Вона зацікавить не лише новачка цієї сфери, який вчиться розуміти основи просування, а й спеціаліста, що практикує. Матеріал пропонує вивчити такі аспекти:
- тактика та методи ранжування;
- аналіз ефективності стратегії просування;
- створення SEO-контенту;
- алгоритми Google;
- формування команди ефективних SEO-фахівців.
Складно сказати, чи збудуться прогнози авторів про ті інструменти оптимізації, які подано як перспективу розвитку SEO, але книга однозначно корисна й містить у собі повну інформацію.
3. Книги з веб-аналітики
1. Бред Геддс «Google AdWords. Вичерпне керівництво»

Саме ця книга вважається однією з двох найпопулярніших книг з Google Ads у всьому світі. І нехай з липня 2018 року цей рекламний сервіс перейменований, саме докладний посібник залишається в цілому актуальним.
Новачку краще стартувати з історії Google Ads, вивчення ключових слів, психології онлайн-пошуку та принципів складання рекламних оголошень, а практикуючий SEO-фахівець отримає безліч інформації про таргетування, мобільну рекламу, відеооголошення та ремаркетинг.
Понад шістсот сторінок корисного тексту!
2. Перрі Маршал, Брайан Тодд «Контекстна реклама, що працює. Біблія Google AdWords»

Відповідальна побудова рекламної кампанії – запорука успіху. Саме про планування багатьох нюансів й розповість ця книга: як правильно підібрати ключові слова, яке оголошення буде ефективним, які інструменти допоможуть, як збільшити конверсію кліків.
Підходить для амбітних маркетологів, яким хочеться за короткий період часу надолужити недолік практики і «постійно випереджати конкурентів у Google AdWords» (одна з глав так і називається). Робота з налаштуваннями доповнена скріншотами, тому інформація наочна і легко сприймається.
Хочеться окремо відзначити, що здебільшого матеріал зачіпає малий та середній бізнес, що виявиться корисним для середньостатистичних підприємців.
3. Авінаш Кошик «Веб-аналітика 2.0 на практиці»

Книга значиться серед найкращих за аналітикою, незважаючи на те, що їй вже цілих 10 років. Вона легко читається та матеріал зрозуміло роз’яснений, у ній багато прикладів роботи метрик, кейсів із збору даних.
Автор розповідає, як ефективно впливати на показники конверсії, компонувати стратегії та аналізувати потік кліків. Розглянути вирішення проблем з різних сторін, протестувати наявну інформацію про поведінкові фактори сайту на практиці та оперативно реагувати на технології, що розвиваються стрімкими темпами – ось чому вчить ця книга. Вона може стати не лише настільним підручником, а й мотиватором для зростання у професії.
4. Література з SMM
1. Ольга Філіна «Facebook-ефект для бізнесу та самопіару»

Усім, хто любить користуватися фейсбуком, ця книга зайде на ура! Автор – експерт з просування у соціальних мережах Facebook, ВКонтакті, Twitter, Linkedin та YouTube.
Перед вами – практично покроковий посібник із просування у цій соцмережі. Він зібраний у форматі зручного тренінгу, де наприкінці кожної частини читача чекає блок із завданням. Ці блоки також розраховані на три рівні підготовки – новачка, середнього спеціаліста та просунутого користувача.
Книга принесе користь у розвитку бізнесу у Facebook та розширить кругозір.
2. Костянтин Рудов, Василь Крилов «SMM handbook»

Автори цього путівника – співробітники SMMPlanner, відомого сервісу з автопостингу. Книга є дуже корисною для початківців, роз’яснює аспекти просування у соціальних мережах та висвітлює наступні моменти:
- навички, потрібні SMM-фахівцю;
- використання маркетингу впливу;
- як створюється потрібний контент і як вести діалог з аудиторією;
- інструменти та аналітика, таргетована реклама.
5. Книги зі створення контенту
1. Максим Ільяхов «Ясно, зрозуміло. Як доносити думки та переконувати людей за допомогою слів»

Книга редактора, лінгвіста та автора сервісу «Главред» Максима Ільяхова розповідає, як працювати з цільовою аудиторією, як зрозуміти, який контент їй цікавий. На конкретних та докладних прикладах вона пояснює поширені помилки авторів, пропонує два варіанти текстів – коректне та некоректне формулювання.
Порівняння двох варіантів є дуже наочним, тому легко зрозуміти, як побудувати комунікацію так, щоб вона виявилася результативною. Матеріал знадобиться всім, хто хоче вивчити фішки роботи з текстом і зрозуміти, як саме писати про читачів та для них, щоб отримати відгук.
На чому наголошує автор книги:
- контекст (освітлено тему упередженості читачів);
- інтерес (як захопити текстом);
- текст (слогани, аналогії, метафори, приклади та антиприклади);
- подання (оформлення контенту).
2. Лі Одден «Контент, що продає»

Ціль книги – використовувати соціальні мережі максимально ефективно. Створення текстів, фото, відео для них можна вважати мистецтвом, яке активно допомагає у просуванні товарів та послуг.
Тут ви знайдете приклади різноманітних видів контенту, які досягають цілей залежно від тієї з них, яка поставлена стратегією. Йдеться і про SEO-аудит, а також про інші особливості роботи з матеріалом, який наповнює веб-ресурс.
3. Роберт Роуз, Джо Пуліцці «Управління контент-маркетингом»

Людині, яка працює з контентом та наповнює сайт матеріалами, дуже важливо вміти стратегічно мислити. Тому навички продумати кількість, якість та подачу статей є важливими для досягнення бізнес-цілей, і ця книга стане надійним помічником, свого роду довідником з контент-маркетингу.
Також вона розповідає:
- про вибір каналів, якими поширюється контент;
- про організацію процесів та перспективи реалізації стратегії;
- про метрики, якими вимірюються результати.
4. Денис Каплунов «Контент, маркетинг та рок-н-рол»

Контент, який захоплює нашу увагу та спонукає до конверсії – ось що сьогодні є цінним. Як створювати його, вчить у своїй книзі копірайтер, підприємець та спеціаліст з реклами Денис Каплунов. Вона надихне авторів на творчість яскравими прикладами та успішними кейсами. Стиль незабутній і живий.
Що для себе візьмуть контент-менеджери та копірайтери:
- формати та види матеріалів, що у тренді: новини, публікації у блогах та статті, зображення та фотографії, підкасти та відео, розсилки на email;
- як залучити лояльну аудиторію та як публікувати контент «смачно»;
- техніки та прийоми, які ефективно працюють при взаємодії з аудиторією.
Може виявитися корисною всім, хто цікавиться маркетингом та хоче розкрутити бізнес, але не потребує покрокового роз’яснення азів та енциклопедичного формату. Це радше «художній маркетинг».
5. Наталія Ковригіна «Будні копірайтера»

Цей посібник для авторів не так містить у собі теорію, скільки вчить вирішувати супутні питання, без опрацювання яких в інтернет-маркетингу ніяк не просунути себе. Творець авторського проекту «Копірайтека» у своїй книзі ділиться з практикуючими копірайтерами:
- Методами, як заявити про себе та створити особистий бренд.
- Лайфхаками з відточування робочих процесів та тайм-менеджменту для копірайтерів.
- Інсайтами, як знайти власні цінності та смисли на професійній ниві.
Чек-листи та алгоритми, кейси та програми – у книзі все це є. Серед тем порушуються не лише питання щодо стилю викладу, а й факапи авторів, й гроші, й складності побудови кар’єрної стратегії.
6. Еймі Сонг «Знайди свій стиль. Як створити персональний бренд в Instagram»

Сьогодні немає інтернет-маркетингу без Інстаграму. Бажаєте навчитися знімати гарні світлини на смартфон і створювати гарний контент у соцмережах? Секрети дізнаєтесь у цій книзі. Як зробити свої креативи популярними, залишатися у тренді та збільшувати кількість передплатників – про все пише Еймі Сонг.
Читачі навчаться формувати власний стиль акаунту, вибирати фільтри для фото, стилізувати знімки. Бажаєте, щоб ваш бренд вийшов у топ – застосуйте поради з цієї книги.
7. Таїс Золотковська «Пиши. Легкий шлях від ідеї до книжки»

Цю книгу можна назвати путівником за креативним листом. Рано чи пізно будь-який творчий рекламщик може опинитися в глухому куті, коли багато прийомів вже застосовано, а вигадати щось нове бракує фантазії. Ця книга допоможе розвинути письменницький талант, хоч би що ви створювали – контент у соцмережах, статті на веб-ресурсах чи художній твір. Харківська письменниця вже багато років проводить уроки креативного письма та допомагає позбавлятися творчих блоків.
Постійно перебувати у копірайтерському тонусі, не повторюючись та генеруючи ідеї – ось важлива навичка для будь-якого маркетолога. Ця книга навчить розповідати історії так, що в споживача захопить дух.
Безумовно, є ще дуже багато книг з інтернет-маркетингу, які варті уваги. Про них варто написати другу статтю :), але навіть перелік літератури, наведеної вище, сильно збагатить ваше професійне життя. Залишилося прочитати кожну з цих книг та застосувати корисні поради на практиці.
Успіхів у вивченні інтернет-маркетингу!