PPC, SEO, SMM: як вибрати канал просування?Кожен, хто розкручує свій сайт, рано чи пізно постає перед питанням: на який канал просування з актуальних у 2021 році зробити упор. Розглянемо особливості кожного і підкажемо, як прийняти рішення в тому чи іншому випадку. Правильний підбір маркетингових інструментів під конкретну нішу визначить і максимально можливу ефективність просування.

1. PPC

PPC – це модель контекстної реклами з покліковою сплатою. Контекстна реклама є налаштуванням оголошень, що показуються в пошуковій видачі. А сама модель “pay per click” передбачає оплату за клік по оголошенню, тобто за перехід за посиланням на нього.

Сьогодні це чи не найпопулярніший метод просування, і причиною є дуже швидкі результати як у отриманні трафіку, так і за зростанням покупок товарів/замовлень послуг.

Переваги каналу просування:

 • оперативність публікації оголошень – вже наступного дня після схвалення модераторами будуть доступні переходи на сайт;
 • можливість потрапити у топ видачі, тобто оплачена реклама в будь-якому випадку буде показуватися на перших місцях;
 • охоплення широкої аудиторії користувачів;
 • таргетинг, тобто можливість налаштувати рекламну кампанію на конкретну цільову аудиторію;
 • опція додавання зображення до оголошень, що потенційно підвищує його клікабельність;
 • можливість за потреби змінювати оголошення;
 • оцінка ефективності реклами за допомогою засобів аналітики.

Недоліки рекламної кампанії з оплатою за клік:

 • це дорого, до того ж витрати доведеться відстежувати. Знадобиться постійне виділення коштів з бюджету, інакше оголошення перестануть показуватися;
 • обмежена тривалість методу – у зв’язку з вартістю послуги реклама буде приносити трафік тільки до тих пір, поки не закінчаться гроші;
 • складність налаштування кампанії – помилки неминуче відіб’ються на її ефективності;
 • оголошення можуть побачити й конкуренти, отже, шанс на запозичення вдалих “фішок” та переманювання клієнтів досить високий.

2. SEO

SEO – комплекс заходів з пошукової оптимізації, який розшифровується як “search engine optimization”. Цей канал просування варто використовувати з першого ж дня запуску інтернет-ресурсу. Він є спектром різних робіт, які об’єднують зміни структури веб-ресурсу, його технічних характеристик та безпосередньо контенту на ньому. Мета – підвищити позиції сайту у видачі як результату призначених для користувача запитів (зазвичай найчастіше клікають на перші 10 посилань Google).

Методи SEO можна поділити відповідно до прийнятої фахівцями класифікації на “білі”, “сірі” та “чорні”.

До “білих” методів належать схвалювані пошуковими системами: внутрішня та зовнішня оптимізація – усунення технічних помилок сайту, опрацювання юзабіліті й комерційних чинників, збільшення природного посилального профілю. Також до них можна віднести наповнення ресурсу якісним контентом, релевантним для користувача запитів.

До “сірих” – ті методи, які не заборонені пошуковими системами. Наприклад, покупка посилань на ресурсах, які не мають погану репутацію, збільшення кількості ключових слів у текстах до порогу заспамленості. Вони можуть трохи прискорити бажаний результат, але зловживати їхнім застосуванням не варто.

“Чорні” методи заборонені пошуковими системами та викличуть накладання санкцій, тому не рекомендуємо використовувати приховані посилання або тексти, заміну контенту по досягненню ним топових позицій та ін, щоб просувний веб-сайт не заблокували.

Переваги SEO-просування:

 • підвищення відвідуваності цільовою аудиторією, якій цікаві саме ваші пропозиції товарів або послуг;
 • наявність органічного трафіку сама по собі безкоштовна, хоча за потрапляння у ТОП-10 доведеться заплатити – але кількість трафіку залежить більше від грамотності дій, ніж від бюджету;
 • рентабельність інвестицій вища, ніж від інших методів;
 • видимість в органічній видачі вигідна на перспективу – навіть якщо закінчиться рекламний бюджет, то позиції SEO не знизяться автоматично, і трафік не зміниться миттєво.

Що стосується недоліків, то мабуть, є єдиний – наявність конкуренції передбачає боротьбу за високий трафік і, відповідно, потрібна постійна робота: тривалий аналіз ситуації, постійні дії з оптимізації та нарощування посилальної маси, створення якісного контенту. Крім складності й специфіки занурення у діяльність знадобиться затратити ще й безліч часу.

3. SMM

SMM – канал, який сьогодні розвивається швидше за інші. Його мета – підвищення трафіку на сайті й збільшення кількість конверсій за допомогою набору передплатників. Соціальні мережі відмінно показують себе в нішах з підвищеним попитом.

Часті публікації у стрічці, облік пошукових запитів користувачів, наявність гарних фотографій – це гарантія ефективності реклами. Серед найбільш поширених методів просування в соціальних мережах можна назвати рекламу в групах, таргетинг та роботу з лідерами думок (блогерами).

Переваги SMM-просування:

 • наявність зворотного зв’язку від цільової аудиторії;
 • робота “сарафанного радіо”, коли нові товари або послуги миттєво набирають безліч репостів.

Недоліки його використання:

 • працює тільки в комплексі з іншими методами просування;
 • вимагає постійного оновлення інформації, швидкої реакції на коментарі та запитання передплатників;
 • ефекту доведеться зачекати від півроку й більше.

4. Формула успішного просування

Як ми бачимо, при розгляді каналів просування їхні переваги та недоліки часто доповнюють один одного. Отже, для високої ефективності розкрутки сайту краще використовувати їх комплексно.

Так і з’явився термін “search engine marketing”, скорочено SEM, що означає “пошукове просування”. По суті його можна укласти в формулу SEO + PPC, саме в такому порядку. Поєднання методів просування дає хороший результат, але логічніше все ж почати з довгострокового і менш витратного фінансово SEO, усунути недоліки структури та контенту сайту, а вже потім підключити до нього PPC, який дає швидкий результат, але вимагає підготовленого майданчика і фінансових вкладень.

Як вигідно використовувати обидва методи розкрутки сайту:

 1. Налаштувати взаємозв’язок сервісів Google Ads, Google Search Console та Google.Analytics. Це надасть інформацію про пошукові запити, переходи на сайт та відмови. Так можна проаналізувати ключі й зрозуміти, які з них потрібні в семантичному ядрі, а від яких варто відмовитися.
 2. Ключі з Google Ads можна використовувати у звичайному пошуку.
 3. Якщо є сумніви з приводу підібраних ключів, то перед використанням їх в SEO можна протестувати за допомогою PPC – як ми пам’ятаємо, пошукова оптимізація є довгостроковою, а контекстна реклама дає швидкий і наочний результат.
 4. Використання DSA, спеціального інструменту в Google Ads, підійде для великих рекламних кампаній.

Доповнивши цю стратегію просування підключенням SMM-каналу – постами в соцмережах, залученням передплатників до груп та налаштуванням у них рекламних показів, можна розраховувати на успішне просування.

Крім того, можна підключати інші, допоміжні види реклами: E-mail маркетинг, позиціонування на зовнішніх ресурсах та ін.

Таким чином, ми бачимо, що формула успішного просування сайту виглядає так:

 SEM + SMM + Інші види реклами = Просування сайту

Немає сенсу надовго зупинятися тільки на одному каналі просування, якщо поставлена ​​мета вийти в ТОП. Втім, багато що залежить від ніші та від специфіки конкретного бренду, тому завжди важливо враховувати фактори в комплексі: швидка індексація сторінок пошуковими системами за допомогою SEO та оперативне залучення користувачів за допомогою PPC – це як злагоджена робота обома руками, правою й лівою. А використання додаткових інструментів покращує її та робить ще більш ефективною.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитися

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: