Прискорена індексація сайту. Місія здійсненнаБудь-який власник сайту хоче бачити свій контент у топі видачі. Для того щоб легко знайти сторінку з опублікованим матеріалом у пошуку, її потрібно прописати в індексі – спеціальній базі пошукових систем. Тому що ті сторінки, про які не знають пошукові системи, і не беруть участь у видачі. Їх потрібно “познайомити”, інакше кажучи – проіндексувати. Розглянемо, що таке індексація сайту.

1. На що впливає індексація

Це завдання виконують спеціальні роботи, які обходять весь ресурс і збирають інформацію з його сторінок, а також відправляють запити серверу. Якщо ресурс пройшов перевірку успішно, то його дані вносяться в індекс.

Як індексувати сайт? У процесі індексації роботи оцінюють сукупність факторів:

 • якість і частота оновлення контенту – текстів, графічних елементів;
 • попадання в тематику;
 • залученість та відвідуваність;
 • доступність з різних пристроїв;
 • внутрішні й зовнішні посилання;
 • вкладеність сторінок;
 • швидкість завантаження та ін.

Чим вищою є корисність сайту, тим вище ранжуються його сторінки, а зростання у видачі тягне приплив трафіку. Таким чином, індексація сприяє швидкому просуванню веб-ресурсу і, внаслідок збільшення відвідуваності, підвищенню конверсій. Безумовно, варто знати, як прискорити індексацію.

2. Алгоритми індексації

При оновленні сайту лише час від часу пошукові роботи заходять на ресурс не частіше разу на тиждень, при щоденному – індексація проводиться декілька разів на день. За одне відвідування пошуковик індексує не більш ніж 30 сторінок.

Є ще такий показник, як глибина індексації: це кількість рівнів, яке робот послідовно проходить по посиланнях сайту, стартуючи з головної його сторінки. Але часто він вивчає тільки верхні рівні, відповідно, нижні тимчасово залишаються без індексації, до наступного разу. Тому хочеться прискорити індексацію посилань, щоб на сайт швидше прийшла цільова аудиторія та виконала потрібні дії.

Проаналізувавши сторінку, пошукові роботи ранжують сайт. На частоту індексації сайту впливають головним чином два фактори: відвідуваність сайту й те, наскільки часто оновлюється сам ресурс за допомогою нового контенту. Роботи відстежують будь-які недоліки та знижують авторитетність сайтам, на яких розміщена неперевірена та/або погано подана інформація. Зміст сторінок повинен бути релевантним для користувача запитів.

Крім того, впливають і дрібні допоміжні фактори: так, зрозуміла й зручна структура сайту, наявність робочих посилань – все це позитивно позначається на індексації. Роботи пошукових систем самостійно знаходять і перевіряють створений сайт або нові сторінки вже переглянутого веб-ресурсу.

Якщо на ньому виконуються необхідні умови, то індексація сайту проходить швидше і займає від 24 годин до тижня. Якщо ж не все гаразд, то пошукові системи «забудуть» про сайт та підуть досліджувати інші. Так, наприклад, Google не проіндексує веб-ресурс у тому випадку, якщо він потрапив під санкції – висвітиться повідомлення про те, що адреса сайту заборонена до додавання на індексацію, або в разі, якщо є проблеми з сервером – з’явиться повідомлення про те, що хостинг не відповідає на запити системи.

3. Як перевірити, що сайт проіндексовано

Для того щоб перевірити сайт у пошуковій видачі, можна використовувати три основних способи:

 1. Вручну, за допомогою оператора site.

Потрібно ввести у пошуковий рядок команду: site: [url_сайту], щоб отримати дані про всі проіндексовані сторінки. Якщо значення в Гуглі та в Яндексі розрізняються помітно, то є ймовірність, що сайт знаходиться під фільтром.

Рис. 1 – Перевірка індексування вручну

Рис. 1 – Перевірка індексування вручну

2. Використовувати безкоштовні інструменти для веб-майстрів.

Наприклад, подивитися дані на сторінці Google Search Console. Знадобиться відкрити розділ «Індекс Google» та перейти до блоку «Статус індексування». Також там доступні звіти про індексування і про файли Sitemap. Google перевіряє сторінки швидше, спершу скануючи сайт повністю і потім пропускаючи лише кращі його сторінки.

Це можна зробити й у Яндексі: потрібно внести у форму URL сайту, підтвердити свій статус власника, перейти на «Індексування сайту» і потім на «Сторінки в пошуку».

Застосувати плагіни для браузерів, вони підтримуються і Chrome, і Opera, і Mozilla, наприклад, RDS Bar. Або спеціальні інструменти для цих цілей, серед них є популярними XSEO.in, SEOGadget.

Рис. 2 – Плагін RDS Bar для Хрому

Рис. 2 – Плагін RDS Bar для Хрому

Рис. 3 – Інтерфейс XSEO.in

Рис. 3 – Інтерфейс XSEO.in

Рис. 4 – Інтерфейс SEOGadget

Рис. 4 – Інтерфейс SEOGadget

4. Способи прискорення індексації

Очікування сканування роботом нових сторінок сайту часто затягується. Вихід – прискорена індексація. Підрости у видачі можна декількома способами, які показали свою ефективність:

 1. Використовувати файл карти Sitemap.xml, який визначає швидкість індексації нових сторінок. Якщо додавати посилання на них одразу ж, то роботи, які стежать за оновленням контенту, знайдуть їх швидше. Файл потрібно зберегти в корені сайту.

Можна оновлювати файл вручну після коригувань вмісту веб-ресурсу і відправляти його за допомогою спеціального звіту, але набагато зручніше використовувати динамічний Sitemap.xml: у міру створення нових сторінок файл буде оновлюватися сам.

Наприклад, для сайтів на основі Tilda ця карта динамічна за замовчуванням, а для інших CMS можна поставити додаткові плагіни: так, для WordPress може підійти All in One SEO Pack.

2. Подивитися як Googlebot за допомогою панелі вебмайстра Google. Опція так і називається, знаходиться вона у розділі «Сканувати». Перегляд здійснюється вручну. Для цього потрібно вставити адресу бажаної сторінки, видаливши з урла назву самого сайту. Далі натискаємо кнопку «Сканувати» й далі – «Додати в індекс». Протягом півгодини просканувати сторінка з’явиться в індексі.

3. Оптимізувати за допомогою налаштування файлу robots.txt. У ньому необхідно заборонити відвідування технічних, спеціальних сторінок і перегляд іншої інформації, яка не несе користі.

4. Створити RSS-канал і використовувати соцмережі. Перший спосіб вже є неактуальним для більшості користувачів, але пошуковики все ще бачать посилання на додані нові сторінки. Що стосується соцмереж, то сьогодні й так всім зрозуміло, що нарощування маси за допомогою посилань на якісний контент впливає на індексацію. Взагалі, наявність посилань на майданчиках, де генерується цільовий трафік – відмінна ідея.

5. Налаштувати DFI – Click Distance from Index (кількість кліків від головної сторінки сайту до поточної, яку важливо проіндексувати). Чим менше кліків між ними, тим більшим є пріоритет у сторінки за алгоритмом пошукового робота. Юзабіліті сайтів сьогодні складно недооцінити: оптимальний шлях до будь-якої сторінки, що індексується, повинен становити не більше трьох кліків від головного меню.

 1. Для індексації нових сторінок у 2022 році найактуальнішим методом став Google Indexing API. Він дає можливість будь-якому власнику сайту безпосередньо повідомляти Google про додавання або видалення сторінок, здійснювати надсилання пакетних запитів індексування. У свою чергу, пошукова система може планувати їхню обробку. Це сприяє підвищенню якості трафіку.

Варто зазначити, що Indexing API може сканувати сторінки зі структурованими даними JobPosting або BroadcastEvent, які вбудовані у VideoObject.

Щоб використовувати Indexing API, користувачеві потрібно мати сервісний обліковий запис і підтвердити право власності на веб-ресурс через Search Console. Для автентифікації виклику API знадобиться токен доступу.

Квота на індексування API Google складає 200 запитів на день. Запуск програми для надсилання різних URL-адрес з різними доменами потребує активації PRO.

Крім того, не завадить для прискорення індексації сайту перевірити:

 • структуру розділів та їхню перелинковку – пошуковому роботу нема звідки перейти на неї, відповідно, виникають проблеми з релевантністю;
 • розміщення контенту на сайті: наскільки він є корисним, як часто оновлюється, яке співвідношення в кожному тексті кількості ключових слів та загального його обсягу;
 • навігацію та коди сторінок сайту – чи немає там дублів і помилок;
 • вага зображень, оскільки вона може уповільнювати завантаження сторінок і погано відбиватися на індексуванні у видачі.

5. З якими проблемами можна зіткнутися

 1. Якщо сторінки не індексуються зовсім або тільки однією з пошукових систем, то потрібно в першу чергу перевірити налаштування хостингу і файл robots.txt. Важливо, щоб контент не було закритий від індексації. Якщо сайт бачить тільки один пошуковик, то проблема може полягати саме в наявності фільтрів та санкцій. Варто визначити, які з них лежать на сайті та внести правки.

2. У разі, якщо індексація відбувається, але довго, то варіантів причин набагато більше і потрібно перевіряти їх по черзі. Проблеми можуть полягати у недостатній оптимізації, у відсутності перелинковки, у рідкому оновленні контенту та ін.

3. При проблемах з конкретними URL можна відправити ці сторінки на переобхід в Google Search Console (знадобиться Інструмент перевірки URL) та Яндекс.Вебмайстер (шукаємо Індексування – Переобхід сторінок).

Індексація сайту – це комплексна робота. Процес є досить непередбачуваним, але оскільки її вплив на ранжування сайту у видачі є дуже важливим, то варто максимально спростити завдання для пошукових роботів.

Якщо оперативно застосувати більшість загальних рекомендацій, описаних в цій статті, то швидше за все, вони позитивно позначаться на швидкості індексування та допоможуть попасти в топ. І безумовно, після цього варто зайнятися просуванням веб-ресурсу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитися

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: