- 1. Посилання контекстні, постові або футерні
- 2. Посилання покупні або природні
- 3. Посилання з авторитетних, релевантних, незв'язаних джерел
- 4. Посилання орендовані або «вічні»
- 5. Посилання, розрізнені за тактикою їхньої побудови
- 6. Посилання анкорні або безанкорні
- 7. Посилання відкриті до індексації або заборонені до неї
Зворотні посилання, або беклінки, допомагають пошуковим роботам сканувати веб-ресурс та розуміти тематику сторінок. Втім, рівень їхньої користі для SEO сайту різниться залежно від типу і виду посилань за:
- розташуванням: контекстні, постові або футерні;
- способом придбання: покупні або природні;
- якістю джерела: з авторитетних, релевантних, незв’язаних джерел;
- тривалістю їхнього розміщення: орендовані або «вічні»;
- тактикою їхньої побудови: з основних сторінок сайту; з коментарів або соціальних мереж;
- наявністю анкорів: анкорні або безанкорні;
- характером впливу індексації: індексовані та неіндексовані.
Розглянемо окремо кожну категорію видів посилальної маси. Отже, зовнішні посилання бувають таких видів, якщо їх поділяти за типами.
1. Контекстні, постові або футерні
Найбільшу вагу мають контекстні посилання – ті, які вписані безпосередньо в новину чи статтю на сторінці.

Рис. 1 – Приклад контекстних посилань в тексті новини
Є також постові, розташовані під або над статтею, часто не пов’язані безпосередньо з її темою, тому вони мають меншу вагу.
На третьому місці, відповідно, знаходяться футерні посилання або розміщені в сайдбарі, вони практично не впливають на ранжування сайту.

Рис. 2 – Приклад футерного посилання
Усі ці посилання корисні для впізнаваності сайту та його просування.
2. Покупні або природні
Покупні посилання – це ті, які набувають на спеціальних агрегаторах і проставляють спеціально для впливу на пошукові результати. При наявності унікального, якісного контенту та розміщенні його на ресурсах, де він затребуваний, така покупка є ефективною тактикою. Але часто покупні посилання небезпечні, тому що можуть виявитися спамом і призвести не тільки до зниження позицій сайту, але й до бану домену.
У свою чергу, природними посиланнями називають ті, якими читачі веб-ресурсів охоче діляться за власним бажанням. Це означає, що текст є корисним, отже, переваги цих посилань – безкоштовна реклама для сайту, на який вони ведуть, а також інформативність для користувачів. Крім того, природна посилання дається і на джерело інформації, наприклад, у новині:

Рис. 3 – Приклад природного посилання на джерело
Природні посилання, безумовно, корисні для SEO.
3. З авторитетних, релевантних, незв’язаних джерел
Джерела зворотних посилань можуть бути:
- авторитетними (такий сайт є надійним, точним і правдивим джерелом інформації, як правило, з великою кількістю сторінок в індексі та з доменом, які мають певний вік);
- релевантними (якщо тема джерела збігається із запитом користувача пошукової системи і повноцінно розкрита);
- непов’язаними (швидше за все, це посилання покупне, адже сайт не корелює тематикою з призначеним для користувача запитом і, швидше за все, не є авторитетним).

Рис. 4 – Приклад посилання на авторитетні джерела: Ahrefs і Serpstat
Звичайно, для ефективного SEO необхідно уникати незв’язаних джерел і покладатися на авторитетні.
4. Орендовані або «вічні»
Орендованими посиланнями вважаються ті, які оплачують на певний термін: місяць або рік. Тобто вони тимчасові. У тексті цей вид посилань часто виглядає неприродно, тому в цьому випадку пошукові системи дають їм слабку контрольну вагу.

Рис. 5 – Приклад орендованого посилання (підпис на форумі)
«Вічні» посилання менш бюджетні, але значно ефективніші: вони розміщуються на сторінках сайту до тих пір, поки він існує. Часто зустрічаються в блогах і на форумах.

Рис. 6 – Приклад релевантного посилання з форуму
Якщо ці посилання відповідають заявленій тематиці сайту і точним запитам користувачів, то вони ж можуть бути одночасно і природними, а отже, розміщуватися безкоштовно як показник якісного контенту.
5. Розрізнені за тактикою їхньої побудови
Подібний тип посилань диференціюється залежно від того, з джерела якого виду вони взяті:
- з основних сторінок конкретного сайту;
- з гостьових коментарів в блогах;
- з соціальних мереж,
- з платних постів та ін.

Рис. 7 – Приклад посилання на лабораторію Create в блозі Google
Попри все ще високу популярність гостьового блогінгу та розвиток соцмереж, найбільш ефективними вважаються посилання, що ведуть безпосередньо з сайту, на якому розміщений контент високої якості.
6. Анкорні або безанкорні
Анкорне посилання вшите в текст за допомогою ключових слів, які відображають суть контенту при переході за нею. Існує з прямим або непрямим входженням ключового слова. Релевантність таких посилань впливає на пошуковий рейтинг, але краще не переборщувати з комерційними анкорами.

Рис. 8 – Приклад анкорного посилання
Безанкорні посилання – це ті, в яких замість тексту-ключу наводиться саме посилання. Можуть бути розцінені пошуковими системами як спам, тому при їхній купівлі однією з умов додавання безанкорного посилання має бути відповідність темі веб-ресурсу.

Рис. 9 – Приклад безанкорного посилання
Крім того, до безанкорних можуть належати посилання з назвою сторінки або адресою сайту, з загальними словами “можна прочитати тут”, “докладніше” та ін.
Оптимальне співвідношення анкорних та безанкорних посилань становить 20% на 80% за умови, що вони є різноманітними.
7. Відкриті до індексації або заборонені до неї
Індексовані посилання (вони ж Dofollow) автоматично передають пошуковикам індекс цитування. Спеціального відкриття до індексації не потрібно, а сама інформація про це зазначається в коді сторінки.

Рис. 10 – Приклад індексованого посилання
Неіндексовані посилання (вони ж Nofollow) не передадуть індекс цитування пошуковикам. Якщо цей атрибут прописаний, то з його допомогою можна уникнути підвищення посилальної ваги сайту, а також закрити від індексування службові сторінки веб-ресурсу та попередити накрутку посилальної ваги авторами контенту.

Рис. 11 – Приклад неіндексованого посилання
Як ми бачимо, пошукові системи, як і раніше, вважають контрольний профіль важливим показником якості сайту, нехай і в комплексі з іншими факторами ранжування. Отже, не варто недооцінювати активне комплексне використання потрібних видів посилань: на корисний контент, у бізнес-профілях, в соціальних мережах.
Відповідно, варто триматися якомога далі від небезпечних їхніх видів: платних, посилань з нерелевантних сайтів, з неякісних каталогів та інших спамних (так званих посилань від SEO-атак).
Подібна стратегія приведе SEO-кампанію до успіху.