Як створити вічнозелений контент: посібник для інтернет-ботаніківЖоден сайт не застрахований від падіння трафіку, і причин тому може бути безліч. Однак якої б маркетингової стратегії ви не дотримувалися, важливість значення розміщених на сайті матеріалів не підлягає сумніву. Контент, який зайняв топову позицію в пошуку, напевно вже набрав так звану “критичну масу” переглядів, а, можливо, також репостів та відгуків. Якщо він створений на гостроактуальну тему, то сплеск інтересу аудиторії до вашого сайту забезпечений. Але чи надовго?

Матеріали, які залишаються популярними у користувачів веб-ресурсів тривалий час і при цьому помічені пошуковими роботами як SEO-дружні, можна сміливо віднести до evergreen content – до вічнозеленого контенту.

Назва є досить ємною, адже образ зрозумілий кожному користувачу мережі. Як вічнозелені дерева і чагарники мають гарний вигляд увесь рік, так і актуальні матеріали – тексти, інфографіка, відеоролики – стабільно залишаються цікавими, зачіпають, переглядаються знов. Одним словом, релевантними. Такий контент на сайті сприяє кращому ранжуванню і просуванню ресурсу.

Наприклад, до пріоритетних тем вічнозеленого контенту можна віднести:

 1. Авто, мото.
 2. Медицина, здоров’я.
 3. Кар’єра і професія.
 4. Спорт.
 5. Туризм.
 6. Романтичні стосунки.
Рис. 1 – Приклад вічнозеленого контенту у квітникарстві

Рис. 1 – Приклад вічнозеленого контенту у квітникарстві

Різниця між звичайним і вічнозеленим контентом зрозуміла на прикладах. Припустимо, новинку сорту лілій, що надійшла в продаж, оцінять лише деякі відвідувачі сайту. А процес безпосередньо посадки будь-якого їхнього сорту буде цікавити квітникарів щороку, сама технологія радикально не змінюється, але трафіку це не завадить.

Саме так знижки в інтернет-магазині на конкретний товар посприяють напливу відвідувачів, але лише до закінчення пропозиції. А ось таблиця розмірів на весь перелік продукції буде актуальною тривалий час, і скільки б не змінювалися колекції, моделі та види асортименту інтернет-магазину на прикладі нижче, цей контент виявиться актуальним.

Рис. 2 – Приклад вічнозеленого контенту у сфері інтернет-продажів

Рис. 2 – Приклад вічнозеленого контенту у сфері інтернет-продажів

Відповідно, не є контентом цього типу ані числові звіти, ані новинні статті, ані огляди останніх подій і тенденцій.

Варто сказати, що “вічнозеленими” можуть бути не тільки статті або відеоролики, але й самі сайти. Наприклад, “Вікіпедія”, яка знаходиться на першій сторінці майже половини всіх пошукових запитів Google.

1. Завдання, які вирішує вічнозелений контент

Наявність контенту цього типу можна порівняти з довгостроковими інвестиціями. Можливо, одразу після публікації до нього не з’явиться вибуховий інтерес, але в перспективі до перегляду або прочитання матеріалів користувачі будуть повертатися знову і знову.

Таким чином, наявність на сайті вічнозеленого контенту вирішує наступні завдання:

 • генерує стабільний органічний трафік – безперебійний або сезонний, якщо тема стає актуальною в певні періоди року (наприклад, покупка балончиків зі штучним снігом взимку або клумби в ландшафтному дизайні влітку);
 • сприяє залученню нових клієнтів, працює на репутацію конкретного бренду;
 • формує певне інформаційне поле, допомагає вирішити біль клієнтів, підказати покупцеві, що краще вибрати або дати відповідь на питання, що цікавить;
 • підвищує кількість зворотних посилань – люди діляться інформацією в соцмережах, зберігають матеріали у Вибраному браузера;
 • працює на пом’якшення сплесків активності та просідання видачі у тому випадку, якщо аудиторія спочатку приходить вивчити матеріал (наприклад, огляд новинки смартфонів, яка нещодавно вийшла), а потім різко перестають відвідувати веб-ресурс. Наявність контенту, який лишається актуальним, може зацікавити користувачів і спонукати їх повертатися на сайт за цінною інформацією.

Evergreen content вигідно мати на сайті, оскільки:

 1. Кількість беклінків та коментарів в довгостроковій перспективі підвищує довіру до бренду і лояльність аудиторії.
 2. Трафік ресурсу залишається більш-менш рівним.
 3. Його не буде потрібно переробляти заново – досить лише внести декілька правок, якщо з’явиться нова інформація на тему, привести пару свіжих скриншотів або графіків, і матеріал знову стає актуальним.

2. Види і формати вічнозеленого контенту

Якщо класифікувати контент за видами, то назвати вічнозеленими можна такі матеріали:

 • лонгріди та кейси, що викликають інтерес;
 • статті з енциклопедичною подачею інформації;
 • добірки Лайфхак “Як зробити …” за тематиками;
 • посібники з експлуатації;
 • словник інгредієнтів і/або компонентів;
 • історії створення продукту, компанії, магазину;
 • опис технологій, матеріалів або методів.
Рис. 3 – Приклад вічнозеленого контенту в будівельній сфері

Рис. 3 – Приклад вічнозеленого контенту в будівельній сфері

Що ж стосується формату, то вічнозелений контент може бути викладено в:

 • текстових публікаціях у блогах та на порталах;
 • відео в YouTube;
 • аудіоподкасти;
 • постах у соціальних мережах;
 • презентаціях в PowerPoint або SlideShare, інфографіці;
 • матеріалах сайту з інтерактивним контентом, майстер-класах, уроках;
 • розсилках зі списком вічнозелених публікацій.
Рис. 4 – Приклад вічнозеленого контенту: інфографіка про каву

Рис. 4 – Приклад вічнозеленого контенту: інфографіка про каву

Наочний приклад: інфографіка шляху, який проходить кава від непосадженого зерна до ароматного вмісту кавомашини.

3. Критерії його якості

Для того щоб на контент посилалися, він повинен мати цінність. Ось за якими критеріями її можна визначити:

 • тематика, що викликає жвавий інтерес аудиторії;
 • глибоке опрацювання теми;
 • повнота й правдивість інформації, що розкривається: наведені цифри, назви, місця, доведення або спростування гіпотез, фактів, міфів;
 • живий заголовок, цікавий читачеві;
 • наявність фактору E-A-T (Expertise-Authoritativeness-Trustworthiness, що в перекладі означає «експертність, авторитетність, надійність»);
 • зручний для сприйняття формат.

Втім, іноді й ємний виклад, в якому немає нічого зайвого, теж може бути evergreen – як у прикладі нижче, де факти викладені в презентації. За останні роки користувачі почали віддавати перевагу структурованому візуальному контенту: слайдам, інфографіці. Варто лише оновлювати дані за період, зберігаючи основну структуру.

Рис. 5 – Приклад вічнозеленого контенту: презентація про контент-маркетинг

Рис. 5 – Приклад вічнозеленого контенту: презентація про контент-маркетинг

А на наступному прикладі стаття розповідає про породу вельш-коргі. Попри те, що публікація вийшла у 2015 році та інтерфейс сайту не є найзручнішим, за запитом про породу вона все ще випадає в першій десятці та у неї є коментарі. Можливо, цьому сприяють не тільки 36 фотографій, але й докладна історія походження породи, статистика росту й ваги, підвиди породи, зворушливий опис характеру і звичок.

Рис. 6 – Приклад вічнозеленого контенту: велика ілюстрована стаття про коргі

Рис. 6 – Приклад вічнозеленого контенту: велика ілюстрована стаття про коргі

Таким чином, потрібно в будь-якому випадку спершу відчувати аудиторію, а вже потім підключати методи оптимізації, які в першу чергу спрямовані на пошукових роботів, а не на людей.

4. Як “озеленити” вже наявний контент?

Коли один із закордонних веб-майстрів запитав Джона Мюллера з Google, чи потрібно доповнювати публікації, підвищуючи їхню актуальність для пошукових систем і користувачів, представник компанії відповів негативно. Він обґрунтував свою думку тим, що люди в будь-якому випадку віддадуть перевагу тому контенту, який розв’яже їхні проблеми та відповість на питання, які виникають.

Втім, прагнення зробити свої публікації більш актуальними і зберегти їх в топі нікуди не зникає. Отже, які кроки допоможуть “озеленити” той контент, який вже є у вас на сайті?

 1. Те, що до вас про це вже писали або знімали ролики, неважливо. Наповнюйте контент своїми спостереженнями, статистикою, висновками, фотографіями. Нехай він буде індивідуальним, запам’ятається користувачеві. Але пам’ятайте, що матеріал з відмінною цитованістю і з посиланнями буде сприйматися вагомішим, ніж особиста думка людини, нічим не підтверджена.
 2. Не піддавайтеся бажанню викладати контент для професіоналів. Шанс того, що люди з досвідом і знаннями звернуться саме до вас, є невеликим, а ось новачки з задоволенням збережуть вашу статтю в закладки або відео – у теку з добірками, повертаючись на веб-ресурс знову. Якщо ваші матеріали на популярну тему будуть зрозумілі для них і викличуть інтерес, то це не залишиться непоміченим пошуковими системами.
 3. Якщо можна не вказувати дату публікації, то краще цього й не робити.
Рис. 7 – Приклад вічнозеленого контенту без зазначення дати

Рис. 7 – Приклад вічнозеленого контенту без зазначення дати

4. Глобальні теми не варто намагатися розкрити в одному матеріалі. Краще розбивати їх на вужчі, і створювати максимально конкретні пости, статті або відеоролики. Метод дозування інформації набагато легше сприймається користувачами, а перелінковка між собою цих матеріалів дозволить давати відповіді на питання, не перевантажуючи відомостями.
5. Якщо ваш контент про те, як зробити щось добре, згадайте й методи, як виправити основні помилки, які неминуче трапляються. Якщо висвітлюєте якусь актуальну тему, на яку з’явилися нові дані – додайте в оновлену публікацію інтерв’ю фахівця в цій сфері або свіжу статистику.
6. Коли мова йде про статті, то ті з них, які містять понад 2000 слів, ранжуються краще за короткі тексти.

Рис. 8 – Приклад вічнозеленого контенту про дитячу психологію

Рис. 8 – Приклад вічнозеленого контенту про дитячу психологію

7. Вічнозелений контент можна переводити в інші формати для генерування трафіку на інші сторінки. Наприклад, розкрити тему інфографіки та провести за нею вебінар. Статті на одну тему можна об’єднати в єдиний посібник і викласти на каналі як тематичний плейлист.
8. Використовуйте списки – структурований текст краще сприймається. Додайте зручну навігацію.

Рис. 9 – Приклад структурованого вічнозеленого контенту: рецепт

Рис. 9 – Приклад структурованого вічнозеленого контенту: рецепт

 1. Уникати прямих входжень в анкорах і використовувати ключові слова з довгим хвостом – ось способи ранжуватися за додатковими запитами.

Таким чином, вдумливий і творчий підхід до створення evergreen content в будь-якому випадку виділить його з інших матеріалів мережі. А якщо провести попередній аналіз інтересів аудиторії та завчасно скласти контент-план, то потім лише знадобиться адаптувати матеріал для конкретного майданчика і вчасно вносити невеликі правки.

5. Evergreen content у вашій ніші

Найкращою стратегією контент-маркетингу можна вважати ту, яка побудована на поєднанні актуальних статей, які враховують тренди, і “вічнозелених” матеріалів. Комбінування різних типів контенту та поєднання його з методами SEO-оптимізації забезпечує успіх.

Приклади вічнозеленого контенту для вашої галузі:

 1. Інтернет-маркетинг – гайди з Google Ads, Google Analytics, Google Tag Manager. Топ-10 прийомів SEO-просування.
 2. Ремонт і будівництво – збірник лайфхаків за вибором фарб, шпалер і підлогових покриттів, посібники по ґрунтуванню стін, перелік технологій.
 3. Меблі – креслення, інструкції по збірці, огляд матеріалів (припустимо, види дерева для виготовлення ліжок).
 4. Туризм – путівники по культурно-історичних пам’ятках, карти з описами для туристів.
 5. Медицина та фармакологія – графіки медичних обстежень, рецепти лікарських засобів.
 6. Спорт – техніки виконання комплексу вправ, добірки порад з харчування, програми тренувань на різні групи м’язів.
 7. Побутова техніка та електроніка – поради щодо вибору ноутбуків, пилососів, електроплит, холодильників, пральних машин.
 8. Авто й мото – калькулятор шин, огляди про ремонт і зберігання мотоциклів.

Створюйте вічнозелений контент, і ви вирішите одночасно два завдання: запропонуєте цінну інформацію відвідувачам вашого веб-ресурсу і підвищите рейтинг власного сайту в пошуковій системі Google.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитися

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: